We Włoszech dalej spada wskaźnik zakaźności koronawirusa, sytuacja epidemiczna jest stabilna - wynika z tygodniowego monitoringu Instytutu Służby Zdrowia, przedstawionego w piątek. Najwięcej zakażeń na 100 tys. mieszkańców notuje się na Sycylii i Sardynii.

Wskaźnik Rt, obrazujący szerzenie się wirusa w kraju, spadł z 1,26 do 1,1, co oznacza, że zakażona osoba zakaża jedną następną.

Na początku sierpnia wskaźnik ten wynosił ponad 1,5.

Średnia liczba infekcji na 100 tys. mieszkańców we Włoszech wynosi 74 i utrzymuje się na stabilnym poziomie. Najwyższa jest na Sardynii oraz na Sycylii i wynosi około 155 na 100 tys. osób. Najmniej zakażeń występuje we Friuli- Wenecji Julijskiej, Lombardii, Molise, Piemoncie i w Apulii.

W tym ostatnim regionie niepokój budzi jednak sytuacja w masowo odwiedzanej przez turystów nadmorskiej miejscowości Gallipoli. W 20-tysięcznym miasteczku, gdzie latem przebywa po 200 tys. osób, notuje się rekordową liczbę przypadków koronawirusa.

Na Sycylii przekroczony został krytyczny pułap 15 proc. zajętych łóżek w szpitalach.

W raporcie z tygodniowego monitoringu zaznaczono, że we Włoszech zdecydowanie dominuje wariant Delta, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej. Wykryto go w 82 proc. pozytywnych wyników testów przeprowadzonych w ostatnich 45 dniach.

W ostatnich dniach notuje się po kilkadziesiąt zgonów na Covid-19 i po 6-7 tys. przypadków zakażeń.