Centroprawicowa partia byłego premiera Bojko Borisowa, która z krótką przerwą rządziła w Bułgarii od 2009 roku, wygrywa niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne, zdobywając 22,1-23,5 proc. głosów - wskazują wyniki sondaży exit polls agencji Gallup oraz Alpha Research.

Populistyczna partia showmana Sławi Trifonowa tak samo jak w kwietniowych wyborach zajęła drugie miejsce, uzyskując 21,5–22,3 proc.

Na trzecim miejscu - według sondaży - uplasowała się lewicowa koalicja BSP na rzecz Bułgarii z 14,1–15,1 proc. Czwarta jest centroprawicowa koalicja Demokratyczna Bułgaria - 13,7–14,1 proc., piąty Turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód - 11,7-12 proc., a szósty radykalny ruch Wyprostuj się, Precz z Mafią - 4,8-5,1 proc.

Takie wyniki oznaczają powtórzenie układu sił z poprzedniego parlamentu, w którym te same ugrupowania nie potrafiły porozumieć się w sprawie powołanie rządu i doszło do rozwiązania Zgromadzenia Narodowego. Tak samo jak w poprzednim parlamencie, GERB ma być izolowana ze względu na oskarżenia o korupcję wysuwane pod adresem partii Borisowa.

Wyniki sondaży nie obejmują głosowania poza granicami Bułgarii.