W wielu krajach związkowych grupy priorytetowe 1 i 2 zostały już zaszczepione - powiedziała w poniedziałek w Berlinie kanclerz Angela Merkel po konsultacjach z szefami rządów landów.

Oczekuje się, że osoby z grupy priorytetowej 3 otrzymają pierwsze szczepienia w maju. Dlatego w kolejnym miesiącu można by zrezygnować z ustalania priorytetów i każdy mógłby spróbować umówić się na szczepienie. W kampanię szczepień powinni być zaangażowani również lekarze w zakładach pracy - ustalono.

Reklama

Minister zdrowia Jens Spahn już wcześniej zapowiadał, że w czerwcu szczepionki będą dostępne dla wszystkich. Jednocześnie podkreślił, że w maju szczepieniami zostaną objęte w pierwszej kolejności osoby z trzeciej i ostatniej grupy priorytetowej - chodzi o osoby powyżej 60. roku życia oraz różne grupy zawodowe.

Grupa 1 obejmowała osoby powyżej 80. roku życia, osoby przebywające w domach opieki oraz pracowników służby zdrowia o wysokim ryzyku zakażenia. W tej chwili trwają szczepienia grupy 2, w której znajdują się osoby w wieku 70 lat i starsze lub cierpiące na schorzenia takie jak nowotwory, a także wychowawcy świetlic i nauczyciele szkół podstawowych.

Zgodnie z ustaleniami poniedziałkowego szczytu rządu i władz krajów związkowych miliony zaszczepionych przeciw Covid-19 i rekonwalescentów w Niemczech odczują ulgę: nie będą już zmuszone do przedstawiania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa na przykład podczas zakupów lub wizyty u fryzjera.

Merkel zwróciła uwagę, że obecnie "jeszcze stosunkowo niewielka część" ludności jest w pełni zaszczepiona, jednak tempo szczepień znacznie wzrosło. "Wejdziemy w fazę przejściową, która również nie jest łatwa" - powiedziała kanclerz. Nawet jeśli 50 proc. populacji otrzyma szczepionkę, utrzyma się "znaczne ryzyko dla naszego systemu opieki zdrowotnej" - powiedziała.

Jak podaje Instytut im. Roberta Kocha, do niedzieli około 19,5 mln osób w Niemczech otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19. Prawie sześć milionów osób otrzymało także drugą dawkę. Według ministerstwa zdrowia w maju jedna trzecia populacji powinna już otrzymać co najmniej jedną dawkę. Producenci szczepionek na drugi kwartał obiecali dostarczenie łącznie 80 mln dawek, w tym 50 mln od Pfizer/BioNTech.