Prezydent rady regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże Renaud Muselier zamówił 500 tys. dawek szczepionki Sputnik V u ambasadora Rosji. Tłumaczy, że Francuzi oczekują od władz załatwienia problemu niedoboru szczepionek.

„Widziałem rosyjskiego ambasadora. Znam działania niemieckiej Bawarii (zamówiła 2,5 mln dawek – red.) (…) i zamówiłem w przedsprzedaży 500 tys. dawek Sputnika w oczekiwaniu na autoryzację europejskich władz zdrowotnych, podobnie jak Niemcy” - powiedział w środę w stacji RTL Muselier, zapewniając, że powiadomił o swoich działaniach szefa MSZ Jeana-Yvesa Le Driana.

Opozycja domaga się od rządu zamówienia rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Apele w tej sprawie wystosowały zarówno skrajnie lewicowa Francja Nieujarzmiona, jak i skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen. Jednak we Francji zamawianie szczepionek nie należy do kompetencji władz regionalnych.

„Przedstawiam propozycje. Nie jestem przeciwny rządowi, jestem za szczepieniami” – podkreślił Muselier. Inny wpływowy polityk, mer Nicei Christian Estrosi przyznał, że też złożył wstępne zamówienia na Sputnik V.

Według sondażu Odoxa-Backbone Consulting przeprowadzonego na początku lutego dla stacji Franceinfo i dziennika „Le Figaro” 52 proc. Francuzów opowiedziało się za sprowadzeniem rosyjskiej lub chińskiej szczepionki do Francji. Tymczasem sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune nazwał rozmowy Berlin-Moskwa na temat zakupu szczepionek „ciosem komunikacyjnym”.