Premier Mateusz Morawiecki spotka się w czwartek w Budapeszcie z premierem Węgier Viktorem Orbanem oraz liderem włoskiej Ligi Matteo Salvinim.

O to, co będzie przedmiotem czwartkowych rozmów, pytany był w środę w Programie Trzecim Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.

Przede wszystkim to spotkanie, które odbywa się jutro w Budapeszcie, będzie dotyczyło tego, w jaki sposób układać funkcjonowanie Unii Europejskiej w przyszłości

Reklama

- powiedział.

"Wiemy doskonale, że w tej chwili są duże napięcia w UE, co do sposobu funkcjonowania, również działania niektórych organów unijnych. Umawialiśmy się na określoną wizję UE, (...) wspólnoty narodów działających wspólnie przede wszystkim w sprawach gospodarczych" - wskazywał Müller.

"Myślę, że to jest taki cel, który jest bardzo istotny i który na pewno będzie jednym z głównych przedmiotów rozmowy" - zaznaczył rzecznik rządu.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że czwartkowa rozmowa ma dotyczyć m.in. funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, w tym sprawy interesów Polski, Węgier i Włoch.

Rzecznik Orbana Bertalan Havasi oznajmił, że tematem rozmów będzie sojusz polityczny Prawa i Sprawiedliwości, Fideszu oraz Ligi.

Według mediów, w efekcie rozmów może dojść do stworzenia nowej grupy w PE.