Liczba zakażeń wśród pracowników hiszpańskiej służby zdrowia zmniejszyła się o 99 proc. wskutek poddania personelu medycznego szczepieniom przeciwko koronawirusowi - wynika z szacunków ministerstwa zdrowia w Madrycie.

Resort szacuje, że wśród dotychczasowych 3,27 mln przypadków infekcji w Hiszpanii w gronie osób należących do pracowników służby zdrowia potwierdzono ponad 77 tys. zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Jak podał we wtorek dziennik “El Mundo”, służbom medycznym Hiszpanii udało się potwierdzić skuteczność działania szczepionek w badaniu przeprowadzonym na grupie blisko 2,6 tys. pracowników personelu służby zdrowia.

Według studium, które objęło medyków zaszczepionych preparatem koncernu Pfizer, po pierwszej serii szczepień liczba przypadków zakażenia spadła o 62 proc., zaś po drugiej dawce - o 99 proc.

Pracownicy hiszpańskiej służby zdrowia byli obok podopiecznych domów spokojnej starości pierwszą grupą poddaną w Hiszpanii szczepieniom przeciwko koronawirusowi. W poniedziałek resort zdrowia ogłosił, że szczepienia dobiegły końca w przypadku seniorów mających powyżej 80 lat.

Dotychczas resort zdrowia Hiszpanii wykorzystał 89 proc. z ponad 8,5 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19 dostarczonych do tego kraju przez firmy Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca.