„W przypadku kontynuacji eskalacji napięcia zastrzegamy sobie prawo do dodatkowych działań w sferze bezpieczeństwa narodowego" – przekazał dyplomatom wojskowym z krajów zachodnich generał Aleh Woinau. Wyjaśnił, że to reakcja na „nieuszanowanie” wyników wyborów prezydenckich.

„W przypadku kontynuowania przez kraje zachodnie polityki eskalacji napięcia Białoruś rezerwuje sobie prawo do podjęcia dodatkowych działań w sferze bezpieczeństwa narodowego – oświadczył podczas briefingu dla attaches wojskowych, akredytowanych w Mińsku, generał Aleh Woinau, którego cytuje służba prasowa resortu obrony.

Według białoruskiego generała, szefa departamentu współpracy międzynarodowej w ministerstwie obrony, w ubiegłym roku część krajów „nie uszanowała woli wyrażonej w wyborach przez społeczeństwo Białorusi”.

„Reakcja na wybory prezydenta Białorusi była upolityczniona i nie miała na celu rozwoju relacji dobrosąsiedzkich. Powstała sytuacja (efekt zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych) wymagała weryfikacji sytuacji polityczno-wojskowej” – oświadczył generał.

W sierpniu ubiegłego roku na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, zwycięzcą których ogłoszono Alaksandra Łukaszenkę z wynikiem 80,1 proc. Wywołało to masowe wielomiesięczne protesty, a następnie – falę brutalnych represji ze strony władz.

UE uznała, że wybory prezydenckie na Białorusi z 9 sierpnia 2020 r. były niedemokratyczne, a Łukaszenka nie posiada legitymacji demokratycznej. Również USA oświadczyły, że nie uznają Łukaszenki za „legalnego prezydenta Białorusi”.

W czasie briefingu, jak czytamy w komunikacie, wojskowy wskazał na takie działania jak: planowe rozmieszczanie w Europie segmentu tarczy antyrakietowej, umieszczenie w Polsce dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA i utworzenie infrastruktury, która „umożliwia dyslokację do 20 tys. żołnierzy amerykańskich”, zwiększenie aktywności wywiadowczej i intensywności lotów amerykańskich bombowców strategicznych, a także – „destabilizujący czynnik (w postaci) manewrów Defender Europe 2020”.

Wojskowy wezwał przedstawicieli attachatów do „konkretnych i niezwłocznych działań, mających na celu przywrócenie konstruktywnej współpracy".

Poinformował on również, że białorusko-rosyjskie manewry Zachód-2021 odbędą się na terytorium obu krajów.