Badanie dowodzi, że sukcesywnie rośnie liczba obywateli niezadowolonych z decyzji władz Hiszpanii w związku z Covid-19. Po pierwszej fali koronawirusa negatywnie o działaniach rządu w walce z kryzysem wypowiadało się 60 proc. Hiszpanów.

W opublikowanym w piątek sondażu 65,4 proc. ankietowanych oceniło, że decyzje rządu są niewłaściwe. W grupie niezadowolonych 36,5 proc. wskazywało na “niską skuteczność” decyzji władz państwowych w walce z koronakryzysem, a 28,9 proc. na ich “całkowitą nieskuteczność”.

Tylko 3,8 proc. Hiszpanów uważa, że działania rządu w walce z Covid-19 były “bardzo skuteczne”, a 28 proc. określa je jako “stosunkowo skuteczne”.

Reklama

Także zdecydowana większość obywateli uważa, że centrolewicowy gabinet źle koordynuje współpracę z władzami regionów w walce z koronakryzysem. Dla 67,7 proc. Hiszpanów rząd prowadzi te działania w sposób nieskuteczny.

W piątek ministerstwo zdrowia potwierdziło, że w kraju trwa trzecia fala epidemii SARS-CoV-2, a przypadki zakażeń zaczęło przybywać szybciej niemal we wszystkich wspólnotach autonomicznych.

Na konferencji prasowej minister zdrowia Salvador Illa przyznał, że sytuacja epidemiczna w kraju jest bardzo trudna, a trzecia fala epidemii jeszcze się nasili. “Czekają nas bardzo trudne tygodnie” - zapowiedział.

Wraz ze wzrostem liczby infekcji większość rządów regionalnych ogłosiła w piątek nowe restrykcje sanitarne lub zamiar wprowadzenia dodatkowych obostrzeń.