Większość respondentów opowiada się za zniesieniem kar związanych z przerywaniem ciąży – wynika z najnowszego sondażu United Surveys by IBRiS dla DGP i RMF FM.

Na zaczynającym się w czwartek posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się pierwszym z czterech projektów aborcyjnych. Dotyczy on zmian w kodeksie karnym. Według przepisów zaproponowanych przez Lewicę zniesiona miałaby zostać kara pozbawienia wolności za przeprowadzenie lub pomoc w aborcji za zgodą kobiety.

PSL zagłosuje przeciw?

– Jako koalicja rządząca pokazaliśmy determinację, mobilizację i to, że potrafimy być jak jedna pięść – mówiła pod koniec czerwca szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska. Jak jednak informowaliśmy na łamach DGP, niewykluczone, że przeciwko ustawie zagłosują parlamentarzyści Polskiego Stronnictwa Ludowego, a to od ich głosu może zależeć, czy w Sejmie znajdzie się większość dla tego projektu.

Polacy są za dekryminalizacją aborcji

Nieco inaczej na sprawę patrzą Polacy. Według wyników badania United Surveys by IBRiS dla DGP i RMF FM łącznie 52,8 proc. ankietowanych uważa, że parlament powinien przyjąć zaproponowane przepisy. Opcję „zdecydowanie tak” wskazało 34 proc. osób. Przeciwnego zdania jest łącznie 35,8 proc. badanych. Wariant „zdecydowanie nie” zaznaczyło 24 proc.

Kobiety chcą przyjęcia ustawy ws. aborcji

Przychylnie na zaproponowane przepisy spoglądają wyborcy obozu rządzącego. W tej grupie łącznie 68 proc. respondentów chciałoby przyjęcia ustawy (w tym 55 proc. „zdecydowanie tak”). Bardziej krytyczni wobec projektu są za to zwolennicy opozycji. W tej grupie 71 proc. nie wyraża poparcia dla propozycji Lewicy (w tym 47 proc. „zdecydowanie nie”). Zwolennikami dekryminalizacji aborcji częściej są kobiety (łącznie 59 proc.) niż mężczyzni (łącznie 48 proc.).

ikona lupy />
Sondaż - Aborcja - Kara więzienia - Preferencje polityczne / GazetaPrawna.pl / Patryk Koch
ikona lupy />
Aborcja1 / Dziennik Gazeta Prawna

Sondaż zrealizowany został w dniach 5-8 lipca 2024 r. przez United Surveys by IBRiS dla DGP i RMF FM na próbie 1000 dorosłych Polaków. Badanie zostało zrealizowane metodą mix-mode online oraz telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CAWI / CATI).