Dotychczasowego szefa sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej Michała Kobosko (Polska 2050-Trzecia Droga) zastąpi Agnieszka Pomaska (KO). Decyzja została uzgodniona z Trzecią Drogą. Mandat Koboski wygasł w związku z wyborem na posła do Parlamentu Europejskiego.

Kandydaturę Agnieszki Pomaski (KO), która była już przewodniczącą komisji ds. Unii Europejskiej w czasie VII kadencji Sejmu, podczas czwartkowego posiedzenia zgłosił wiceprzewodniczący komisji Krzysztof Truskolaski (KO). Była to jedyna zgłoszona kandydatura - poparło ją 24 członków komisji, trzech wstrzymało się od głosu, nikt nie zagłosował przeciwko.

Pytania PiS o kandydaturę Pomaski?

Przed głosowaniem poseł PiS Jarosław Sellin pytał o to, dlaczego funkcja szefa komisji przypadła KO, choć wcześniej sprawował ją przedstawiciel Trzeciej Drogi. "Jest dosyć jasne i jawne, że szefostwo komisji i prezydia komisji kształtowane są według jakichś parytetów" - uzasadniał swoje pytanie. "Jest to uzgodnione z Trzecią Drogą" - odparł Truskolaski.

Kobosko w Parlamencie Europejskim

Konieczność wyboru nowego przewodniczącego komisji wynika z faktu, że jej dotychczasowy szef Michał Kobosko jest jednym z 25 posłów wybranych do Parlamentu Europejskiego. W takiej sytuacji mandat posła wygasa z mocy prawa, co powoduje konieczność uzupełnienia składu Sejmu oraz poszczególnych komisji.