Ministrowie, posłowie oraz europosłowie stanąć mają na czele list wyborczych Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Nie brakuje znanych nazwisk, ale jak przyznają politycy KO, liczą się nie tylko „jedynki”, a całe listy składać będą się z bardzo mocnych i doskonale znanych polityków. Dziennikarze dotarli do pierwszych przecieków.

W środę Zarząd Platformy Obywatelskiej ostatecznie ustalił listy kandydatów w wyścigu do Parlamentu Europejskiego i zgodnie z przewidywaniami, pojawić mają się na nich obecni ministrowie rządu Donalda Tuska.

Ministrowie i posłowie z PO na listach do Parlamentu Europejskiego

Już kilka dni temu premier Donald Tusk przyznawał, że większość miejsc na listach jest już przesądzona, a jego partyjni koledzy potwierdzali, że znajdzie się na nich miejsce dla obecnych ministrów.

- Ci ministrowie, którzy decydują się, aby startować, na pewno zdają sobie sprawę, że muszą skupić się na kampanii. Trudno będzie jednocześnie prowadzić pracę w rządzie i kampanię – powiedział po posiedzeniu Zarządu Krajowego PO Rafał Trzaskowski.

Jak ustalił TVN, zaskoczeniem nie jest, że na „jedynce” listy w regionie świętokrzyskim i małopolskim znajdzie się Bartłomiej Sienkiewicz, obecny minister kultury. Już w lutym w partyjnych kręgach szeptano, że ma być to nagroda za bezkompromisowe poradzenie sobie z przejęciem mediów publicznych.

Na Śląsku listę pociągnąć ma minister Borys Budka, czego również spodziewano się w partyjnych szeregach, ale nazwisko Marcina Kierwińskiego, który walczyć ma o Parlament Europejski w Warszawie i okolicznych powiatach jest już pewnym zaskoczeniem. Oznacza to, że w najbliższych dniach czeka nas dość duża rekonstrukcja rządu, z wymianą ministra spraw wewnętrznych włącznie.

Kto z PO startuje do Parlamentu Europejskiego

Na liderów list wyborczych postanowiono wybrać nie tylko czynnych ministrów, ale też posłów, którzy od początku kadencji ostro zaangażowali się w prace sejmowych komisji. Jednym z nich ma być Dariusz Joński, szefujący jednej z nich. Kto jeszcze, według ustaleń TVN stanąć ma na czele list KO do Europarlamentu?

Warszawa i otaczające ją powiaty - Marcin Kierwiński,

reszta województwa mazowieckiego - Andrzej Halicki,

lubelskie - Marta Wcisło,

śląskie - Borys Budka,

dolnośląskie i opolskie - Bogdan Zdrojewski,

pomorskie - Janusz Lewandowski,

zachodniopomorskie i lubuskie - Bartosz Arłukowicz,

wielkopolskie - Ewa Kopacz,

podkarpackie - Elżbieta Łukacijewska,

łódzkie - Dariusz Joński,

świętokrzyskie i małopolskie - Bartłomiej Sienkiewicz

warmińsko-mazurskie - Jacek Protas,

kujawsko-pomorskie - Krzysztof Brejza.

Ostateczny kształt list wyborczych zaakceptować ma w środę, 24 kwietnia po godzinie 14 Rada Krajowa PO.