Minister finansów Andrzej Domański napisał środę w mediach społecznościowych, że limit przychodów przy kasowym PIT został zwiększony do 250 tys. euro. Wcześniej resort proponował, aby limit przychodów uprawniających do skorzystania z kasowej metody wynosił 500 tys. zł. Z informacji na stronach KPRM wynika, że kasowy PIT mogliby wybrać przedsiębiorcy, wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie.

„Trwa kolejny KERM. Dyskutujemy o rewizji KPO, Kasowym PIT (podjęliśmy decyzję o zwiększeniu limitu do 250 tys. euro) oraz tzw. Podatku Belki” – napisał na profilu na Twitterze minister finansów Andrzej Domański.

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronach kancelarii premiera, w ramach zmian w ustawach podatkowych rząd chce wprowadzić tzw. kasowy PIT dla przedsiębiorcy. Chodzi o to, aby przedsiębiorca mógł płacić podatek dochodowy od osób fizycznych dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za wydany towar albo wykonaną usługę, a także potrącać koszty uzyskania przychodów w dacie zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę. Jednocześnie po upływie 2 lat, licząc od dnia wystawienia faktury, rachunku albo zawarcia umowy, podatnik będzie obowiązany rozpoznać przychód z działalności gospodarczej, nawet jeżeli nie otrzyma od kontrahenta zapłaty za wydany towar lub wykonaną usługę.

Z informacji na stronach KPRM wynika, że kasowy PIT mogliby wybrać przedsiębiorcy, wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, którzy rozpoczynają działalność oraz przedsiębiorcy, których przychody z działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł. Zwiększenie limitu do 250 tys. euro, o którym poinformował minister Domański, oznacza, że z rozwiązania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy w roku poprzednim uzyskali przychody przekraczające milion złotych.