Komisja Europejska wstrzymała finansowanie dla Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) w związku z zarzutami o udział członków jej personelu w ataku Hamasu na Izrael z 7 października.

KE przyjrzy się sprawie

"Unia Europejska jest jednym z największych darczyńców pomocy humanitarnej i rozwojowej dla Palestyńczyków w Gazie. Pomoc humanitarna dla Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu będzie kontynuowana za pośrednictwem organizacji partnerskich. Obecnie nie przewiduje się żadnych dodatkowych środków dla UNRWA do końca lutego. Komisja Europejska podejmie przyszłe decyzje w sprawie finansowania UNRWA w świetle bardzo poważnych zarzutów postawionych 24 stycznia w związku z udziałem personelu UNRWA w haniebnych atakach z 7 października" - podała KE.

Komisja podała, że dokona przeglądu tej sprawy "w świetle wyniku dochodzenia ogłoszonego przez ONZ i działań, jakie podejmie". Komisja z zadowoleniem przyjmuje informacje dostarczone przez UNRWA oraz rozpoczęcie dochodzenia.

Zdaniem unijnych urzędników należy jak najszybciej przeprowadzić przegląd całego personelu UNRWA w celu sprawdzenia, czy jego członkowie nie brali udziału w atakach.

Reakcja na oskarżenia Izraela

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) poinformowała o zwolnieniu kilku pracowników w związku z oskarżeniami Izraela, że 12 pracowników agencji było zaangażowanych w przeprowadzony 7 października 2023 roku atak Hamasu na ten kraj.

Wcześniej finansowanie agencji ONZ wstrzymały m.in. Wielka Brytania, Francja i Niemcy.