Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mogą pojawić się w Sejmie, ale na moich warunkach - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał też, że sprawdzana będzie informacja o wypłatach z Sejmu dla polityków PiS.

Marszałek Sejmu został zapytany w TVN24 o słowa polityka PiS Mariusza Kamińskiego w rozmowie z wPolsce. pl: "Na pewno pojawimy się w Sejmie w najbliższych dniach, ale na naszych warunkach, nie pana Szymona Hołowni".

"Mam prosty komunikat dla panów byłych posłów Kamińskiego i Wąsika, że mogą pojawić się w Sejmie, ale pojawią się tam na moich warunkach" - odpowiedział marszałek.

"Jeżeli oni twierdzą, że są posłami, są zobowiązani - na podstawie art. 7 Regulaminu Sejmu - stosować się do poleceń porządkowych marszałka Sejmu" - wskazał Hołownia.

"A jeżeli nie są posłami, to muszą stosować się do poleceń porządkowych marszałka Sejmu z art. 10 Regulaminu Sejmu, bo to marszałek Sejmu odpowiada za porządek w Sejmie" - oświadczył.

"Tak czy siak muszą stosować się do poleceń porządkowych marszałka Sejmu" - podkreślił Hołownia.

"A więc to spotkanie, wskazuje na to Regulamin Sejmu, jeżeli do niego dojdzie, odbędzie się na moich warunkach, a mi nikt takich warunkach nie będzie stawiał, nie będzie mi groził" - dodał marszałek Sejmu.

Przekazał też, że Wąsik i Kamiński mogą wchodzić na teren parlamentu na takich samych zasadach, jak wszyscy byli posłowie.

Pytany, co jeśli politycy ci będą chcieli wejść na salę plenarną, Hołownia powiedział, że „nie ma takiej możliwości”. „Nikt się nie będzie szarpał, nikt się z nimi nie będzie bił i mam nadzieję, że też oni nie będą się z nikim szarpać i bić” – dodał.

Marszałek Sejmu stwierdził, że ich karty są wyłączone "i głosować nie będą mogli”. „Jeżeli w jakiś sposób dostaną się w miejsce, do którego nie powinni się dostać, to będziemy metodami pokojowymi doprowadzać do deeskalacji tego konfliktu i przekonywać ich, że nie powinni być tam, gdzie być nie powinni” – powiedział Hołownia.

Marszałek odniósł się też do informacji, że Maciej Wąsik otrzymał uposażenie poselskie za styczeń. "Sprawdzamy to. Na pewno te wypłaty zostały wstrzymane. Być może z rozpędu coś poszło, bo to jest jednak wielka, biurokratyczna machina, natomiast status obu panów jest jasny - on wynika wprost z wyroku sądu okręgowego, wynika z konstytucji" - podkreślił.

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kamińskiego i Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w związku z tzw. aferą gruntową. 9 stycznia br. policja zatrzymała obu mężczyzn, później zostali oni osadzeni w zakładach karnych. We wtorek prezydent Andrzej Duda poinformował o wydaniu postanowienia o zastosowaniu prawa łaski wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Obaj politycy tego samego dnia opuścili zakłady.