O około 600 pojazdów skróciły się ostatniej doby kolejki pojazdów ciężarowych do przejść granicznych z Ukrainą w Dorohusku i w Hrebennem – wynika z danych policji. Przed przejściami trwa protest przewoźników.

Sytuacja na granicy z Ukrainą

Komisarz Ewa Czyż z chełmskiej policji poinformowała, że w kolejce do przejścia w Dorohusku stoi 750 tirów, czas oczekiwania na przekroczenie granicy wynosi 125 godzin, czyli ponad 5 dni. Kolejka ma 22 km długości i sięga miejscowości Janów.

Czyż podała, że protest przebiega spokojnie, ale w czwartek około godz. 15.50 kilkudziesięciu ukraińskich kierowców w Brzeźnie na trasie do granicy przez blisko kwadrans chodziło po przejściu dla pieszych czasowo blokując ruch. Rozeszli się po rozmowach z policją.

Mł. asp. Małgorzata Pawłowska z policji w Tomaszowie Lubelskim powiedziała, że 40-kilometrowa kolejka do przejścia granicznego w Hrubieszowie sięga miejscowości Łabuńki Pierwsze w powiecie zamojskim. Na wyjazd z Polski do Ukrainy czeka 490 tirów, a czas oczekiwania wynosi 120 godzin, tj. 5 dni.

Krótsze kolejki

Według danych policji od czwartku kolejka tirów do Hrebennego skróciła się o ponad 300 tirów i 65 godzin, a do Dorohuska – o 300 pojazdów i 10 godzin.

Trwający od 6 listopada protest przewoźników przed przejściem w Dorohusku został rozwiązany 11 grudnia przez wójta gminy Wojciecha Sawę. Jednocześnie przewoźnicy złożyli kolejny wniosek o nowe zgromadzenie od 18 grudnia do 8 marca, który wójt również odrzucił. Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił tę decyzję wójta i protestujący powrócili na granicę.

Jednocześnie trwa protest przed przejściami granicznymi w Hrebennem (woj. lubelskie) i w Korczowej (woj. podkarpackie), gdzie przewoźnicy przepuszczają kilka aut na godzinę.

Postulaty protestujących

Protestujący domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenia ich kontroli. Jest też postulat likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.