Docelowo w nowej jednostce wojskowej w Olecku służyć będzie ponad tysiąc żołnierzy, będą tu mieściły się trzy dywizjony z 1. Mazurskiej Brygady Artylerii - powiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak.

W Olecku szef MON spotka się z kadrą i żołnierzami w nowo powstałym kompleksie wojskowym dywizjonu 1. Mazurskiej Brygady Artylerii.

"W marcu tego roku, tu w Olecku, zapowiedziałem utworzenie jednostki wojskowej. I oto jednostka wojskowa już jest, pierwsi żołnierze złożyli przysięgę z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, jest obozowisko. Docelowo tu będą mieściły się trzy dywizjony z 1. Mazurskiej Brygady Artylerii" - mówił Błaszczak.

Jak podkreślił, jeden dywizjon zostanie uzbrojony w armatohaubice, drugi w artylerię rakietową, a trzeci w bezzałogowce, również w drony uderzeniowe. "Docelowo w tej jednostce służyć będzie ponad tysiąc żołnierzy" - zaznaczył szef MON.

"Naszym zadaniem, zadaniem władz polskich jest zbudowanie tak silnego Wojska Polskiego, żeby Rosja na Polskę nie napadła" - podkreślił Błaszczak.

Jak przypomina MON, w grudniu 2022 r. 11. Pułk Artylerii został przeformowany w 1. Mazurską Brygadę Artylerii. To m. in. efekt doświadczeń z wojny w Ukrainie, które pokazały jaką rolę na współczesnym polu walki odgrywa artyleria. Żołnierze brygady otrzymali też wtedy nowy sprzęt – 24 armatohaubice K9 południowokoreańskiej produkcji. Polska chce pozyskać łącznie 672 egzemplarze tego uzbrojenia, przy czym tylko pierwsze dostawy będą dotyczyły sprzętu w wersji K9. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Jacek Buraczewski

kos/ bur/