Są takie czasy, w których kotwicę i zawory bezpieczeństwa, które są w konstytucji trzeba luzować, żeby zwiększyć poziom bezpieczeństwa; dziś wydatki na obronność powinny być absolutnie poza limitem, bo są bezcenne - powiedział w rozmowie z PAP.PL minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W czwartek Sejm kontynuuje prace nad poselskim projektem zmian Konstytucji. Projekt został złożony przez posłów PiS w Sejmie 7 kwietnia ub.r.; przewiduje on zmianę art. 216 ust. 5 Konstytucji RP przez wyłączenie z limitu zadłużenia publicznego, nieprzekraczającego 3/5 rocznego PKB, finansowania potrzeb obronnych. Druga zaproponowana zmiana dotyczy możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która może służyć do wspierania rosyjskiej agresji.

Przemysław Czarnek pytany przez PAP.PL o te propozycje wskazał, że obie ocenia pozytywnie. Jak podkreślił, z uwagi na wojnę na Ukrainie należy zwiększać wydatki na obronność.

"Są takie czasy, w których kotwicę i zawory bezpieczeństwa, które są w konstytucji, trzeba luzować, żeby zwiększyć poziom tego bezpieczeństwa. Dziś wydatki na obronność powinny być absolutnie poza limitem, bo są bezcenne" - zaznaczył. "Od tego zależy przyszłość nas wszystkich" - dodał szef MEiN.

Zapytany, czy liczy, że uda uzyskać się wymaganą większość 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, potrzebną do uchwalenia zmian w konstytucji, minister wyraził nadzieję, że część ugrupowań opozycyjnych poprze zmiany.

"Jestem przekonany, że nasi przyjaciele z opozycji również podzielają to zdanie, przynajmniej w części, i uda się uzyskać te 2/3 potrzebne do zmian w konstytucji" - wskazał Czarnek.

Autorka: Anna Nartowska (PAP)

an/ par/