Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przybył w poniedziałek rano do Korei Południowej, gdzie odbędzie konsultacje polityczne; spotka się m.in. z ministrami: spraw zagranicznych Park Jinem i do spraw unifikacji Kwon Young-se a także odwiedzi Strefę Zdemilitaryzowaną.

Wizyta szefa polskiego MSZ w Korei Południowej potrwa do środy, następnie uda się do Wietnamu.

Jak podkreślił w niedzielę rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina, oba te kraje są bardzo ważne zarówno dla polskiej polityki jak i gospodarki.

Jasina poinformował, że w Korei Południowej Zbigniew Rau spotka się z ministrem spraw zagranicznych Park Jinem, ministrem ds. unifikacji Kwon Young-se oraz dyrektorem koreańskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Kim Sung-hanem. Ponadto - jak przekazał - minister Rau odwiedzi też Strefę Zdemilitaryzowaną od

dzielającą Koreę Południową i Północną.

Jasina dodał, że wizyta szefa MSZ pokazuje "wzmacniające się partnerstwo polsko-koreańskie". Przypomniał w tym kontekście wcześniejsze wizyty w Korei Południowej polskich ministrów: wicepremiera i szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz finansów Magdaleny Rzeczkowskiej.

Podkreślił, że szef polskiego MSZ będzie w rozmowie z koreańskimi partnerami wskazywał na łączące oba kraje kwestie.

Jak zaznaczył, w Wietnamie minister Rau spotka się m.in. ze swoim odpowiednikiem Bui Than

h Sonem. "Mimo różnić ustrojowych Polska i Wietnam dążą po pokoju, współpracują ze Stanami Zjednoczonymi" - wskazał Jasina. Podkreślał też rolę diaspory wietnamskiej w Polsce, która, jak zaznaczył, wnosi znaczący wkład zarówno w naszą gospodarkę jak i kulturę.

Jasina podkreślił, że obie wizyty mają wzmocnić przekaz, iż Polska jest "stabilnym, lojalnym partnerem, który dotrzymuje podjętych zobowiązań i oczekuje tego samego".

Minister Rau w Hanoi weźmie również udział w ceremonii podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Akademią Dyplomatyczną MSZ RP a Akademią Dyplomatyczną MSZ Wietnamu. Spotka się też w trakcie wizyty z przedstawicielami Parlamentarnej Grupy Przyjaźni Polsko-Wietnamskiej w Zgromadzeniu Narodowym.

Z Seulu Wiktoria Nicałek (PAP)

wni/ jm/