Komunikacja Ministerstwa Sprawiedliwości z Komisją Europejską w sprawie polskiej reformy sądownictwa mogła być lepsza, należało więcej rozmawiać i się spotykać - podkreślił w poniedziałek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Arkadiusz Mularczyk zauważył w poniedziałek w TVP Info, że Polska przystępując do Unii Europejskiej nie wyrażała zgody na ingerencję struktur unijnych w polski wymiar sprawiedliwości. Jak dodał, ostatnie stanowisko KE, uzależniające wypłatę środków z KPO od określonych zmian w systemie wymiaru sprawiedliwości, nie ma więc podstaw. Podkreślił, że dziś jednak "Polska jest zakładnikiem tej sytuacji".

"Nasza polityka musi być konsekwentna, musimy tłumaczyć naszym partnerom w Europie do czego ta sytuacja prowadzi. Dlatego ta dyplomacja na różnych poziomach musi być bardzo aktywna" - powiedział Mularczyk.

Zaznaczył, że dziś rozmowy w tej sprawie prowadzi nowy minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

"Mam jednak takie przekonanie, że ta komunikacja mogłaby być lepsza. Zwłaszcza ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości ta komunikacja mogła być bardziej aktywna. Należało się więcej spotykać, więcej rozmawiać, szukać sojuszników, natomiast odnoszę wrażenie, że tu jest pole, które można jeszcze nadrobić" - ocenił Mularczyk. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz