W 2022 r. tytuł najbardziej wpływowego Polaka zdobyli wszyscy pomagający uchodźcom z Ukrainy. „O polskim pomocowym zrywie usłyszał cały świat” – zauważa redakcja tygodnika. Drugie miejsce zajął prezes PiS Jarosław Kaczyński, trzeci jest premier Mateusz Morawiecki.

Podobnie jak w minionych dwóch latach redakcja wskazała zbiorowego zwycięzcę. W 2021 r. pierwsze miejsce w rankingu zajęli Polacy, którzy zaszczepili się przeciwko koronawirusowi. Pod koniec roku 2020 na czele rankingu dotarli pracownicy ochrony zdrowia, którzy walczyli z epidemią. To już dwunasta edycja rankingu przygotowywanego przez kilkunastu dziennikarzy i publicystów „Wprost”.

Tegorocznym zwycięzcą są pomagający uciekinierom przed rosyjską inwazją na Ukrainę. „Polska była w stanie pomóc tysiącom uchodźców z Ukrainy przede wszystkim właśnie dzięki zwykłym Polakom. Do tego nie była potrzebna żadna specustawa. Dlatego najbardziej wpływowymi Polakami zostali ci, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc uchodźcom z Ukrainy. Czyli ci, dzięki którym nie załamał się system, a Polska dała radę wesprzeć ludzi uciekających przed bestialstwem Rosjan” – podkreśla redakcja.

Jak zauważa „Wprost” wojna na wschodzie miała decydujący wpływ na kolejność tegorocznego rankingu. „Wojna dała nam możliwość odnalezienia w sobie człowieka, ale też wywindowała wpływ wielu innych osób na nasze życie. Wzrosły notowania Mariusza Błaszczaka, który z 24. miejsca w zeszłym roku awansował do pierwszej dziesiątki rankingu” – uzasadnia redakcja tygodnika. Na liście znalazło się dwóch wojskowych, znanych z komentowania bieżącej sytuacji na froncie wojny ukraińsko-rosyjskiej. Gen. Waldemar Skrzypczak i gen. Roman Polko zajęli 19. miejsce. „To oni w głównej mierze tłumaczyli Polakom wojnę. Ich twarze i komentarze można było zobaczyć niemal codziennie w głównych stacjach informacyjnych i czołowych portalach internetowych” – uzasadnia redakcja. 49. miejsce zajął organizator zbiórki internetowej na zakup Bayraktar, lewicowy publicysta Sławomir Sierakowski. „Zaangażowali się młodzi i starsi, przedstawiciele różnych zawodów, osoby anonimowe i te z pierwszych stron gazet. Wymagana kwota została zebrana z nawiązką. Sierakowski dał impuls, za którym poszły tysiące” - zauważają autorzy rankingu.

Politycy, działacze związkowi, sędziowie, urzędnicy państwowi i prezesi spółek Skarbu Państwa stanowią ponad połowę zestawienie przygotowanego przez „Wprost”. Najwyżej w rankingu znaleźli się przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki (drugie i trzecie miejsce). W pierwszej dziesiątce jest tylko jeden przedstawiciel opozycji – Donald Tusk. Obóz Zjednoczonej Prawicy jest reprezentowany jest także przez ministrów Jacka Sasina (5. miejsce) i Adama Niedzielskiego (9.). Piętnasty jest prezydent Andrzej Duda. W rankingu znalazło się także dwóch innych kandydatów z wyborów w 2020 r. – Szymon Hołownia (21.) i Rafał Trzaskowski (27.). Poza Trzaskowskim jedynym samorządowcem w rankingu jest zajmujący 45. miejsce prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Na liście znalazło się niewielu przedstawicieli świata gospodarki. Najwyżej znalazł się prezes Orlenu Daniel Obajtek (4.). „Najbardziej wpływowy prezes w Polsce. To pod jego rządami PKN Orlen z rynkowego średniaka wyrósł na multienergetyczny koncern, który może konkurować jak równy z równymi z rywalami w naszej części Europy” – argumentuje redakcja „Wprost”. Właściciel Polsatu i Plusa oraz współinicjator budowy małych reaktorów atomowych Zygmunt Solorz zajął siedemnastą pozycję. O sześć miejsc niżej znalazł się inny inwestor branży energetycznej Michał Sołowow. Świat gospodarki reprezentuje także jedenasty w rankingu prezes NBP Adam Glapiński (11.).

Na liście nie zabrakło celebrytów i influencerów internetowych, takich jak m.in. raper Mata (14.), Dawid Podsiadło (16.), Robert Makłowicz (29.), Jerzy Owsiak (42.), Ewa Chodakowska (33.), twórcy kanału internetowego Make Life Harder (35.) i Malik Montana (48.). Świat mediów reprezentuje nowy prezes TVP Mateusz Matyszkowicz (26.), Robert Mazurek (36.) i ojciec Tadeusz Rydzyk (43.).

Świat sportu reprezentują zawodnicy, trenerzy i działacze sportowi. Liderka rankingu WTA, dwukrotna zwyciężczyni French Open Iga Świątek zajęła siódme miejsce tuż za Donaldem Tuskiem, a przed Robertem i Anną Lewandowskimi. Redakcja uzasadnia ten wybór osiągnięciem sukcesów za sprawą „ciężkiej pracy i determinacji”. Na 19. miejscu rankingu znalazł się trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz oraz autor jego nominacji na to stanowisko, prezes PZPN Cezary Kulesza.(PAP)

Autor: Michał Szukała