Jak dowiedziała się PAP, w poniedziałek około godz. 17. poseł opublikuje oświadczenie w tej sprawie.

Do tej pory koło Poselskie Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia liczyło czterech posłów. Po odejściu Tyszki, w kole będzie zasiadać trzech posłów: przewodniczący Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko oraz Stanisław Żuk.

Reklama

Informację o odejściu Tyszki podał jak pierwszy portal Interia.pl.

"Po siedmiu latach odchodzę dziś z Kukiz’15. To dla mnie trudna, ale głęboko przemyślana i pozytywna decyzja" - pisze Stanisław Tyszka w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

"Chcę podziękować Pawłowi Kukizowi za to, że w 2015 roku dał milionom Polaków nadzieję, że coś się może w Polsce rzeczywiście zmienić" - podkreślił.

"Niestety, moje drogi z Pawłem się rozeszły" - przyznaje poseł. "Ja chciałem i nadal chcę tworzyć alternatywę dla PiS i PO. Uważam, że prymitywna wojna partyjno-plemienna jest dla Polski bardzo szkodliwa. Paweł ponad rok temu uznał, że jednak wejdzie w pewien układ z obecną partią władzy, a konkretnie z Jarosławem Kaczyńskim, czyli osobą, która przez lata rozmontowywała nasz ruch przeciągając kolejnych posłów intratnymi propozycjami" - zaznaczył.

"Tym samym Paweł opowiedział się po stronie tej partii w wieloletniej wyniszczającej wojence polsko-polskiej" - ocenił. "Nigdy tego nie zaakceptowałem. Ale nie chciałem się też jednak przyłączać do nagonki na Pawła, którą spowodowała kompromitująca dla moich kolegów sprawa reasumpcji głosowania, a potem głosowanie ws. Lex TVN. Między innymi dlatego odwlekałem decyzję o odejściu. Ale decyzję kolegów, o podtrzymywaniu obecnego nieudolnego rządu, oceniam jednoznacznie negatywnie" - pisze b. poseł Kukiz '15.

W dalszej części oświadczenia Tyszka w kolejnych punktach wyjaśnia powody swojej decyzji.

(PAP)

Autor: Grzegorz Bruszewski, Daria Kania

gb/ dka/