Jest większość w klubie parlamentarnym do wyboru prezesa NBP - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o tę kwestię w kontekście kandydatury obecnego prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego.

Rzecznik rządu pytany był na antenie radiowej Jedynki m.in., czy jest sejmowa większość do wyboru Adama Glapińskiego na drugą kadencję na stanowisko prezesa NBP.

"Jeżeli chodzi o kwestie związane z wyborem prezesa NBP, to ja tutaj nie mam wątpliwości, że jest większość w klubie parlamentarnym" - powiedział.

Kadencja Glapińskiego jako prezesa NBP upływa w czerwcu br.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w kwietniu pozytywnie oceniła wniosek prezydenta Andrzeja Dudy ws. powołania Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa NBP. Wniosek musi jeszcze zostać zaakceptowany przez Sejm w głosowaniu.

Jak wynika z porządku obrad izby niższej, Sejm zajmie się powołaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego podczas posiedzenia zaplanowanego na 11 i 12 maja.

Szef banku centralnego jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP na sześć lat. Prezydent złożył wniosek w styczniu. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś