Wielki Piątek był kolejnym dniem opóźnień na warszawskim lotnisku Chopina. Rodziny oczekujące na bliskich przylatujących m.in z Paryża, Tel Awiwu czy Londynu spędzały w terminalu godzinę lub dwie dłużej.

Kłopoty z punktualnością mają na warszawskim lotnisku od tygodnia zarówno przylatujące, jak i odlatujące maszyny. To wynik konfliktu w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) i problemów kadrowych z kontrolerami ruchu lotniczego.

Opóźnienia na lotniskach...

"Słyszałam o tych opóźnieniach, ale my, żeby odebrać naszego tatę, przyjechaliśmy z Wyszkowa. Wolałam więc być tu punktualnie" - powiedziała PAP pani Natalia, która wraz z dziećmi czekała na męża. Samolot z Paryża miał już wówczas prawie godzinę opóźnienia.

W piątek PAŻP poinformowała, że aktualnie mierzy się z wyzwaniem zwiększonej absencji kontrolerów ruchu lotniczego z powodu m.in. zwolnień lekarskich, zgłoszeń niedyspozycji, itp., co w konsekwencji powoduje opóźnienia w ruchu lotniczym.

"Agencja podejmuje niezbędne działania mające na celu zapewnienie obsad kontrolerskich oraz stabilizację sytuacji w kolejnych dniach" – zapewniła PAŻP.

... ale nie ma kolejek do odprawy

O ile opóźnienia dotyczyły większości samolotów przylatujących - choć często były kilku, kilkunastominutowe - to odloty w piątek około godz. 14 odbywały się niemal zgodnie z rozkładem. Nie było też kolejki do odprawy.

W czwartek odbyło się siódme już spotkanie pracowników z kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Kolejne zaplanowane jest na 20 kwietnia. Do tego czasu można spodziewać się utrudnień na lotnisku Chopina.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska