Od 28 marca zniesione zostały ograniczenia pandemiczne podczas przekraczania polskiej granicy. Nie ma już obowiązku legitymowania się certyfikatami szczepienia, wykonywania testów na SARS-CoV-2 oraz odbywania kwarantanny.

"Od dziś tj.28.03 zostały zniesione ograniczenia pandemiczne w podróżowaniu do Polski" - podała na swoim Twitterze Straż Graniczna. "Podczas przekraczania granicy nie ma już obowiązku legitymowania się certyfikatami szczepienia, wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2 oraz odbywania tzw. kwarantanny przyjazdowej".

Zniesienie obostrzeń pandemicznych określa rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw w piątek 25 marca; wszedł w życie w poniedziałek.

Autorzy projektu uzasadnili swoją decyzję wskazując na to, że "biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, jak również rozwiązania przyjmowane w innych krajach Unii Europejskiej, za uzasadnione uznano zniesienie większości dotychczas obowiązujących ograniczeń, nakazów i zakazów".

Obowiązek zakrywania ust i nosa przestał obowiązywać w pomieszczeniach zamkniętych. Wyjątkiem są placówki lecznicze i apteki, w których obostrzenia obowiązują do 30 kwietnia 2022 roku. Zniesiono także obowiązek kierowania na izolację i kwarantannę z powodu COVID-19.

Wycofanie obostrzeń pandemicznych zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.(PAP)

Autorka: Julia Jadzińska