Szczegóły planu odejścia od rosyjskich źródeł energii, jak ropa naftowa czy gaz ziemny, zostaną przedstawione w najbliższych dniach - poinformowała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"Tak jak mówił pan premier, ten plan (odejścia od rosyjskich źródeł energii - PAP) został opracowany. Zakomunikujemy go w najbliższych dniach i (...) szczegóły też również w najbliższych dniach" - powiedziała Moskwa. "Mogę tylko tyle powiedzieć, że będzie to bardzo ambitny plan, ambitniejszy niż strony niemieckiej" - dodała.

W piątek minister gospodarki Niemiec Robert Habeck zapowiedział, że Niemcy do lata br. prawdopodobnie zmniejszą o połowę import rosyjskiej ropy, a na przełomie lata i jesieni będą mogły zrezygnować z dostaw rosyjskiego węgla.

W przypadku gazu uniezależnienie się od rosyjskich dostaw jego zdaniem powinno być możliwe do lata 2024 roku.

Jak zapowiedział w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki Polska przedstawi swój plan odejścia od rosyjskich źródeł energii, który, według premiera będzie jednym z najbardziej radykalnych planów odejścia od węglowodorów.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski