Senat nie podjął w piątek uchwały, w której zamierzał zaapelować do rządu o wycofanie się z "rozczłonkowania i sprzedaży" Lotosu.

Za uchwałą głosowało w piątek 28 senatorów, przeciwko było 51, wstrzymało się 19. W związku z wynikiem głosowania Senat nie podjął uchwały i zakończył postępowanie w tej sprawie.

W projekcie senackiej uchwały napisano, że agresja Rosji na Ukrainę postawiła w nowym świetle kwestię politycznego i gospodarczego bezpieczeństwa Polski, a w obliczu realnego zagrożenia dla naszego kraju ze strony Rosji konieczne jest natychmiastowe wstrzymanie transakcji wyprzedaży aktywów państwowej firmy Lotos.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do rządu, aby niezwłocznie wstrzymał, a następnie wycofał się z rozczłonkowania i sprzedaży Lotosu" - napisano w projekcie, który w piątek nie został przyjęty.

Zgodnie z ogłoszonymi w połowie stycznia decyzjami PKN Orlen, Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL - 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot - bazy paliw. PKN Orlen w ten sposób realizuje warunki przejęcia Lotosu, postawione przez Komisję Europejską. Jednocześnie koncern podpisał z Saudyjczykami umowy: na dostawy ropy, współpracę w obszarze badań i rozwoju oraz wspólne analizy dotyczące inwestycji w obszarze petrochemii. (PAP)