Do 30 czerwca szef MSWiA Mariusz Kamiński przedłużył zakaz przebywania przy granicy z Białorusią. Od 1 grudnia zakaz obowiązuje w 183 miejscowościach przygranicznych. Minister przedłużył też zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym na tym obszarze.

Rozporządzenia, które przedłużyły ograniczenia, w środę weszły w życie.

Zakaz przebywania rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji od 1 grudnia obowiązuje w 115 miejscowościach województwa podlaskiego i 68 miejscowościach województwa lubelskiego, które przylegają do granicy z Białorusią. Wcześniej, od 2 września do końca listopada, na tym obszarze obowiązywał stan wyjątkowy.

Początkowo zakaz wprowadzono na trzy miesiące, do 1 marca. Nowy termin jest związany z zaporą, która powstaje na 186-kilometrowym odcinku polsko-białoruskiej granicy. Do 30 czerwca jej budowa ma być ukończona.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwiła nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej. Z zakazu wyłączeni są m.in. mieszkańcy i osoby prowadzące tam działalność gospodarczą. Powodem restrykcji wzdłuż granicy z Białorusią jest kryzys wywołany działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki.(PAP)

agzi/ jann/