Kwestie dwustronne oraz polityka europejska w kontekście bezpieczeństwa energetycznego były tematami piątkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z nową minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Jak przekazano w komunikacie, prezydent przyjął Baerbock w Pałacu Prezydenckim i pogratulował jej objęcia stanowiska szefowej niemieckiej dyplomacji. "Rozmowa dotyczyła kwestii dwustronnych oraz polityki europejskiej, w kontekście bezpieczeństwa energetycznego" - poinformowano w komunikacie.

Kancelaria podkreśliła, że spotkanie przebiegło w otwartej i przyjaznej atmosferze.

Nowa szefowa niemieckiego MSZ składa w piątek jednodniową wizytę w Warszawie, która jest jej trzecią wizytą zagraniczną od czasu objęcia funkcji szefowej niemieckiej dyplomacji.

W Warszawie Annalena Baerbock spotyka się także z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem.

Baerbock, jedna z liderek niemieckich Zielonych, jest ministrem nowego, zaprzysiężonego w środę rządu Niemiec, kierowanego przez socjaldemokratę Olafa Scholza. Na początku swojej inauguracyjnej podróży do Paryża, Brukseli i Warszawy minister Baerbock podkreśliła, że podczas tych wizyt jej "główną troską będzie wysłuchanie najbliższych partnerów" Niemiec. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa