Projekt ustawy o funduszu kompensacyjnym zostanie w poniedziałek skierowany do Sejmu - zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w piątek po spotkaniu w Sejmie z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych na temat walki z pandemią COVID-19.

Fundusz Kompensacyjny, w myśl uzgadnianych propozycji, miałby służyć osobom, które będą miały niepożądane odczyny poszczepienne.

W piątek w Sejmie odbyło się spotkanie wiceministra zdrowia Waldemara Kraski z przedstawicielami klubów i kół ws. walki z pandemią COVID-19.

"Była zgoda wszystkich abyśmy wprowadzili ustawę o funduszu kompensacyjnym i ta ustawa zostanie w poniedziałek skierowana do Sejmu. Ustawa, która będzie ustawą tylko i wyłącznie o tym funduszu. Nie będą w tej ustawie zamieszczone inne dodatkowe rzeczy, taki był wymóg stron parlamentarnych" - powiedział dziennikarzom wiceminister zdrowia Waldemar Kraska po spotkaniu.

Piątkowe spotkanie jest efektem rozmów ws. walki z pandemią COVID-19, które odbyły się w środę w Sejmie z inicjatywy marszałek Elżbiety Witek.

Rząd przyjął w lipcu br. projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Na mocy tej regulacji miałby m.in. powstać Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, zapewniający pacjentom środki prawne, które umożliwiają szybkie uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi działaniami niepożądanymi spowodowanymi przez podanie szczepionki.

Kraska poinformował ponadto, że jest zgoda ws. rozporządzenia o dobrowolnych, bezpłatnych testach na obecność koronawirusa dla pracowników m.in. służby zdrowia, oświaty, administracji i komunikacji.