Politycy PO zaapelowali w poniedziałek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o wycofanie się z "haniebnych słów", które padły podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Otynia. "Tu jest Polska i tu jest UE; jeśli marszałek Witek nie widzi, że UE i Polska to wspólne organizmy, to czas zrezygnować z polityki" - mówili.

Na konferencji prasowej przed Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, były lider PO Borys Budka komentował słowa marszałek Sejmu Elżbiety Witek, które padły podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Otynia. W czasie sobotniego wiecu Witek zwróciła się do jednej z protestujących kobiet: "Tu proszę pani jest Polska, a nie Unia. Tu jest Polska. Tu jest Otyń, a Polska zawsze leżała w Europie, od ponad dwóch tysięcy lat".

Marszałek Sejmu apelowała do grupy przeciwników rządu, którzy zakłócali wiec, by "honorowo" zrezygnowali z brania pieniędzy od "wrednego rządu PiS". "Jakbym się nie zgadzała z decyzjami rządu, to nigdy od takiego rządu nic bym nie wzięła" - powiedziała.

"Polska jest tutaj, ale Polska jest w Unii Europejskiej. Dzisiaj każdy, kto przedstawia jakikolwiek inny scenariusz działa na szkodę Polski, działa na szkodę bezpieczeństwa Polski. Dzisiaj alternatywą do bycia w UE, jest bycie w objęciach Putina" - mówił podczas poniedziałkowego briefingu Budka.

Podkreślił, że nie ma innej drogi dla przyszłości Polski, jak silna współpraca z partnerami w UE. "Każdy, kto to neguje, działa na szkodę bezpieczeństwa Polski. Jeżeli robi to druga osoba w państwie, jeżeli pani marszałek Witek nie widzi tego, że UE i Polska to wspólne organizmy, to chyba czas najwyższy zrezygnować z polityki. Jeżeli robi to druga osoba w państwie, to trzeba zapytać pana prezesa Kaczyńskiego, czy to jest oficjalne stanowisko PiS, czy oni chcą naprawdę wyprowadzenia Polski z UE?" - dodał wiceszef PO.

Zapewnił, że Koalicja Obywatelska i Platforma Obywatelska wiąże przyszłość Polski z dobrą, partnerską współpracą w ramach UE. "Przyszłość i bezpieczeństwo Polski to europejskie wartości: poszanowanie praw człowieka, godności każdego człowieka, różnorodności, trójpodziału władzy, praworządności, samorządności - to są wartości, pod którymi się podpisujemy. Dzisiaj każdy, kto zdaje się tego nie widzieć, prowadzi Polskę na wschód. I temu trzeba powiedzieć stop" - zaznaczył Budka.

Szef klubu KO Cezary Tomczyk apelował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o wycofanie się z "haniebnych słów", które padły podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Otynia. "Każdy z nas może zajrzeć do swojej szuflady i wyciągnąć polski paszport. Na polskim paszporcie jest jasno napisane: Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska" - wskazywał Tomczyk. "Na polskim dokumencie ten symboliczny napis +Unia Europejska+ jasno pokazuje, gdzie jest nasze miejsce. Nasze miejsce jest tutaj, bo tu jest Polska i tu jest Unia Europejska" - powiedział szef klubu KO.

Poseł KO oświadczył, że druga osoba w państwie nie może kwestionować obecności Polski w UE.

Tomczyk odniósł się także do innej wypowiedzi Elżbiety Witek. "Pani marszałek Witek obwieściła światu, że fundusze, które płyną do polskich rodzin, płyną od PiS-u. To jest absolutna nieprawda. Każde środki, każde fundusze socjalne, które płyną dzisiaj do Polaków, płyną z polskiego budżetu, bo płyną tam z polskich podatków, podatków każdego z was i każdego z nas. Polska jest jedna i budżet jest państwowy. To nie jest budżet PiS-u. Jeżeli ktoś nie zna podstaw działania państwa, to wydaje się, że pomylił rolę" - powiedział.

Politycy PO odpowiedzieli również na pytanie reporterki TVP dotyczące pomysłu przedstawionego przez posła KO Tomasza Lenza, by środki z programu 500 plus były wypłacane dzieciom rodziców, którzy się zaszczepili.

"Każdy z nas patrząc w kamery mówił, że 500 plus zostanie, mówił też o tym Donald Tusk, a państwo z uporem na każdej konferencji o to pytają. Niech państwo oglądają swoje programy, oglądajcie to, co robicie i będziecie wiedzieć, co mówimy"- powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

"Program 500 plus jest możliwy, dzięki temu, że suchą nogą przeszliśmy przez kryzys gospodarczy, że zostawiliśmy budżet państwa w znakomitym stanie. Jedyną osobą, która chce polskim rodzinom odbierać 500 plus jest pani marszałek Witek, która powiedziała, że te pieniądze powinny trafiać tylko do tych, którzy popierają rząd. To od niej należy oczekiwać odpowiedzi, czy odbierze świadczenia socjalne, wszędzie tam, gdzie PiS nie ma wysokiego poparcia" - dodał Budka.

Konferencja prasowa przed Europejskim Centrum Solidarności rozpoczęła poniedziałkowy cykl spotkań polityków KO z mieszkańcami Pomorza. W ramach akcji "Kierunek Przyszłość" parlamentarzyści KO odwiedzą m.in. Słupsk Ustkę, Sierakowice, Malbork, Charzykowy, Starogard Gdański. Na godz. 17 na Długim Targu w Gdańsku zaplanowano wiec z udziałem Donalda Tuska. Podczas swojego wystąpienia były premier ma zaapelować o współpracę i wspólny głos opozycji w kwestiach związanych z obroną praworządności. Jego przemówienie ma być m.in. odpowiedzią na spór polskich władz z UE w sprawie niezależności sądownictwa.