Uruchomiliśmy Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków; to kolejny krok ku czystemu powietrzu - powiedziała w czwartek podczas konferencji prasowej wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Kornecka przypomniała, że 1 lipca br. wszedł w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce – chodzi m.in. o piece węglowe i gazowe, kominki, fotowoltaikę. Jak mówiła, deklaracje będzie można złożyć w formie papierowej lub online w uruchomionej w czwartek Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Dodała, że właściciele i zarządcy obiektów, które mają źródło o mocy do 1 MW będą mieli na wysłanie dokumentu 12 miesięcy – w przypadku budynków już istniejących, a 14 dni – w przypadku nowo powstałych obiektów.

"Z problemem smogu w Polsce zmagamy się od kilkudziesięciu lat. Zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju jest spowodowane głównie tzw. niską emisją z ogrzewania gospodarstw domowych" - mówiła Kornecka. Zwróciła uwagę, że miliony budynków jednorodzinnych mają przestarzałe i mało sprawne kotły na węgiel i drewno, tzw. kopciuchy, emitujące znaczne ilości zanieczyszczeń. Jak mówiła, ponad 70 proc. domów jednorodzinnych nie ma żadnej izolacji cieplnej lub jest bardzo słabo ocieplona.

"Zależy nam, by stworzyć jednolitą, wielopoziomową strategię walki z zanieczyszczeniem powietrza. I temu służyć ma właśnie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, którą uruchamiamy (...) pod adresem zone.gunb.gov.pl." - zaznaczyła.

Jak zapewniła wiceszefowa MRPiT, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków "to kolejny krok ku czystemu powietrzu".