W opublikowanym w portalu portugalskiej rozgłośni “Observador” tekście pt. "Nowy Polski Ład" premier Mateusz Morawiecki zaprezentował kluczowe założenia rządowego planu wychodzenia z koronakryzysu. Podkreślił, że po pandemii program ten ma umożliwić wejście na nowy poziom rozwoju.

W swoim tekście szef polskiego rządu wskazał, że okres po zakończeniu pandemii Polska chce wykorzystać do takiej przebudowy systemu gospodarczo-społecznego, aby był on bardziej odporny na następne kryzysy, bardziej sprawiedliwy i pozwolił na "wejście na nowy poziom rozwoju".

Mateusz Morawiecki wskazał, że koronakryzys nie cofnął Polski w rozwoju do lat 90., zaś "Polacy mogli liczyć na państwo aktywnie włączające się w organizację pomocy wszystkim, którzy tego potrzebowali".

"Bezprecedensowe wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej pozwoliło nam wyhamować katastrofalne konsekwencje kryzysu Covid-19 i zatrzymać spadek PKB za rok 2020 na poziomie poniżej 3 proc., co było trzecim najlepszym wynikiem w Europie" - wyjaśnił Morawiecki, wskazując, że w grupie dużych państw powyżej 10 mln mieszkańców Polska nie miała konkurencji.

"Jeszcze większy sukces to utrzymanie bezrobocia na poziomie w okolicach 3 procent - i tu już mamy absolutnie najlepszy wynik w Unii Europejskiej" - wskazał szef polskiego rządu.

Premier zaznaczył też, że w marcu 2021 roku Polska pobiła rekord w eksporcie, a jego wartość przekroczyła 110 mld euro.