Na posiedzeniu Sejmu 15 czerwca klub KO będzie oczekiwał od rządu informacji w sprawie kampanii promocyjnej nowych przepisów Kodeksu drogowego, dotyczących m.in. pierwszeństwa pieszych przy wejściu na przejście - mówili w poniedziałek posłowie Gabriela Lenartowicz i Michał Szczerba.

Posłowie przypomnieli na konferencji prasowej, że we wtorek wchodzą w życie nowe przepisy Prawa o ruchu drogowym, w myśl których wchodzący na przejście dla pieszych będzie mieć pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Regulacja ujednolica także do 50 km/godz. dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia.

"Wielokrotnie otrzymywaliśmy zapewnienia, że przed wejściem w życie ustawy zostanie uruchomiona wielka kampania za kilkadziesiąt milionów złotych, która poprzedzi wejście w życie tych przepisów. Tej kampanii jak nie było, tak nie ma" - mówił Michał Szczerba.

Stanowi to, jego zdaniem, poważne zaniedbanie, które powinno zostać natychmiast nadrobione. Kampania informacyjna powinna uwzględniać wszystkich "od przedszkola do domów seniora".

"Najbardziej niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego są piesi, zwłaszcza seniorzy" - zwracał uwagę poseł KO. "To jest rewolucyjna zmiana, wchodzący na przejście, a nie przechodzący przez przejście zyskuje ochronę" - dodał.

"Pieszych pozostawiono tak naprawdę z drukiem ustawy, która ze swej natury nie jest instrukcją obsługi przejścia dla pieszych" - mówiła Gabriela Lenartowicz. Tymczasem w większości krajów europejskich, dodała, wejście w życie tych przepisów było poprzedzone filmikami instruktażowymi i przykładami.

"Tego typu kampania jest standardem w krajach europejskich" - podkreślała posłanka. Tymczasem u nas, dodała, "rząd nie był w stanie wydać nawet króciutkiej ulotki dla kierowców i dla przechodniów".

"Gdzie jest wicepremier ds. bezpieczeństwa (Jarosław Kaczyński), jakie ma zdanie w tej sprawie i czy nie niepokoi go brak zadeklarowanej kampanii informacyjnej" - pytała Lenartowicz.

"Dzisiaj wyrażamy nasze niezadowolenie tą opieszałością rządu" - powiedział Szczerba. "Żądamy konkretnej informacji w tej sprawie na posiedzeniu 15 czerwca" - dodał. Zapowiedział, że klub KO będzie oficjalnie wnioskował o taką informację na posiedzeniu Sejmu.

Na początku marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchy drogowym. Zgodnie z nią, pieszy zachowujący szczególną ostrożność, wchodzący na przejście dla pieszych ma mieć pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju. Regulacja wprowadza również zakaz tzw. jazdy na zderzaku oraz ujednolica do 50 km/godz. dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia. Nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca 2021 r.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś, także osoby zdające egzamin państwowy na prawo jazdy od 1 czerwca 2021 r. będą musiały stosować się do obowiązujących przepisów, podobnie jak wszyscy pozostali uczestnicy ruchu drogowego. Dodał, że przepisy nie dopuszczają w tym zakresie żadnych odstępstw.

Jak poinformował w ub. miesiącu PAP dyrektor Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik, planowana jest ogólnopolska kampania dotycząca m.in. poprawy bezpieczeństwa na przejściach, a która miałaby się rozpocząć jeszcze przed wejściem w życie przepisów. "Mamy nadzieję, że kampania będzie trwała aż do końca 2021 roku, w taki sposób, abyśmy mieli wielomiesięczne narzędzie do informowania uczestników ruchu drogowego zarówno o samych zmianach jak i o wadze tych zmian" - zaznaczył Romik.