Sejm przyjął we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczącą Funduszu Odbudowy. "Za" opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu - w tym 127 posłów Koalicji Obywatelskiej. Teraz ustawą zajmie się Senat.

W środę wicemarszałek Pęk poinformował o złożeniu do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego wniosku o poszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Senatu planowanego w dniach 12-14 maja o ustawę ratyfikacyjną.

Marszałek Grodzki pytany, kiedy Senat zajmie się tą ustawą powiedział, że będzie to najprawdopodobniej w maju. "Natomiast którego dnia, to w tej chwili nie powiem, bo my staramy się tu przestrzegać standardów parlamentaryzmu, i decyzje podejmie Konwent Seniorów przed najbliższym posiedzeniem Senatu" - podkreślił.

Pęk pytany przez PAP, czy wiadomo już, kiedy zbierze się Konwent Seniorów odparł, że w środę 12 maja przed południem, przed rozpoczęciem posiedzenia Senatu.

Według wicemarszałka, tak naprawdę, to nie konwent zadecyduje kiedy ustawa ratyfikacyjna będzie procedowana. "My musimy złożyć wniosek na początku posiedzenia Senatu o poszerzenie porządku obrad o ten punkt i będzie normalnie głosowanie" - zaznaczył senator PiS. "No chyba, że na Konwencie nastąpiłoby takie porozumienie między klubami i wtedy przy braku sprzeciwu jest taki wniosek przyjmowany" - podkreślił Pęk.

Ale - jak ocenił - "tu na pewno będzie sprzeciw". "Bo z tego, co słyszę to marszałek Grodzki ma taki pomysł, żeby jednak zwoływać dodatkowe posiedzenie Senatu poświęcone Funduszowi Odbudowy" - podkreślił.

Ale, jak dodał Pęk, PiS oczywiście będzie próbować przegłosować wniosek o poszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Senatu o sprawę Funduszu Odbudowy.

"I tak to wygląda proceduralnie. Posiedzenie Konwentu, jeśli nie będzie porozumienia, to wtedy nasz wniosek jako klubu PiS o poszerzenie porządku obrad. I zobaczymy jaki będzie wynik głosowania, co do tego poszerzenia" - powiedział Pęk.