Firmy: APS Energia SA, - Columbus Energy SA, Sunreef Venture SA, Suempol, spółka Izodom 2000 Polska, firma Airly, firma StethoMe zostały laureatami Nagród Gospodarczych Prezydenta RP, które Andrzej Duda wręczył w środę w Pałacu Prezydenckim.

W środę Andrzej Duda wręczył nagrody wyróżniającym się firmom w ramach XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Uroczystość towarzyszyła trwającemu Kongresowi 590. Z powodu epidemii odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach głównych i dwóch specjalnych. Prezydent przyznał też - podobnie jak rok temu - nagrodę indywidualną.

Podczas uroczystości prezydent podziękował przedsiębiorcom za przetrwanie najtrudniejszych momentów pandemii; podkreślił, że wszyscy nominowani do nagród prezentują światowy poziom biznesu. Podziękował także rządowi - za pracę nad ratowaniem i wsparciem polskich firm. "Biznes jest dziedziną życia, która w największym stopniu ucierpiała od pandemii. Kwestia przetrwania polskich firm była dla nas kwestią fundamentalną" - podkreślił.

Prezydent zwracając się do nominowanych i laureatów zwrócił uwagę, że budują oni nie tylko swoje marki, ale też markę, jaką jest Polska. "Budujecie nie tylko swoje marki, ale markę, jaką jest Rzeczpospolita Polska. Państwa produkty trafiają do klientów na całym świecie i cieszą się ogromnym powodzeniem, jak widzę po państwa rozwijającej się działalności" - powiedział.

Zadeklarował ponadto, że będzie promować polskie firmy za granicą.

"Wierzę, że nasze dzisiejsze spotkanie jest dobrą jaskółką dla polskiego biznesu, zwłaszcza dla tych branż, które ciągle są ograniczone lub wręcz zamknięte" - dodał.

W kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw laureatem została firma APS Energia SA, która jest projektantem i producentem systemów zasilania gwarantowanego, m.in. dla sektora energetycznego, energetyki atomowej, nafty i gazu. Firma dostarcza urządzenia zarówno na rynek Polski, jak i rynki zagraniczne.

W kategorii Narodowy Sukces wyróżniona została firma Columbus Energy S, która obecnie jest jednym z największych dostawców usług na rynku instalacji fotowoltaicznych w Polsce.

Nagrodę w kategorii Międzynarodowy Sukces otrzymał projektant i producent luksusowych katamaranów oraz wielokadłubowych jachtów - Sunreef Venture SA.

Prezydent wyróżnił w kategorii Odpowiedzialny Biznes - firmę Suempol. Początkowo przedsiębiorstwo zajmowało się przetwórstwem krewetek poławianych u wybrzeży Holandii i Belgii. Po kilku latach marka włączyła do produkcji przetwórstwo łososia atlantyckiego i łososia pacyficznego pod różnymi postaciami.

W ostatniej głównej kategorii - Firma Rodzinna - prezydent wyróżnił spółkę Izodom 2000 Polska. Firma zajmuje się projektowaniem i produkcją specjalistycznych technologii i materiałów budowlanych przeznaczonych do budowy domów pasywnych i wysoce energooszczędnych.

W ramach kategorii specjalnych, w rywalizacji na najlepszy polski start-up zwycięzcą została firma firma Airly, która stworzyła inteligentny i kompletny system monitoringu jakości powietrza, z którego korzysta ponad 300 samorządów w Polsce i za granicą oraz kilkadziesiąt firm.

Z kolei w kategorii specjalnej Badania + Rozwój wygrała firma StethoMe, która opracowała elektroniczny stetoskop wykorzystujący mobilną aplikację oraz algorytmy sztucznej inteligencji.

Nagrodą indywidualną prezydent wyróżnił prof. dr hab. n. med. Henryka Skarżyńskiego laryngologa, audiologa, foniatrę. Skarżyński jest twórcą i dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

"Nie mam wątpliwości, że ta nagroda trafia w odpowiednie ręce. (...) Dziękuję za długie lata działalności i pomocy pacjentom, przywracanie słuchu, przede wszystkim dzieciom, setki tysięcy przeprowadzonych zabiegów" - podkreślił prezydent.