W związku z opinią GIS złożyliśmy wniosek do Rządowego Centrum Legislacji o opinię prawną dotyczącą przeprowadzenia wyborów samorządowych; gdy ją otrzymamy, premier Mateusz Morawiecki podejmie decyzje; pewnie na początku przyszłego tygodnia – powiedział w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Główny Inspektor Sanitarny w piątkowym komunikacie oświadczył, że przedterminowe wybory samorządowe należy przełożyć z powodu wciąż nieustabilizowanej sytuacji epidemicznej. Zalecanym rozwiązaniem - dodano - jest przełożenie wszelkich przedsięwzięć wyborczych na drugą dekadę czerwca 2021 r.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zapytany został na sobotniej konferencji prasowej w siedzibie resortu, czy wybory w Rzeszowie, które miały się odbyć 9 maja, zostaną przełożone. "W tej chwili my jako MSWiA przygotowujemy dokumenty dotyczące wyborów samorządowych wszelkiej maści" – powiedział Szefernaker.

Jak przypomniał, w sprawie części wyborów decyzje podejmuje premier, a w części – wojewodowie. "W związku z tym złożyliśmy wniosek do Rządowego Centrum Legislacji o opinię prawną. Jak tylko tę opinię otrzymamy, to pan prezes Rady Ministrów, pan premier podejmie decyzje, tak jak to mówił rzecznik rządu, pewnie na początku przyszłego tygodnia" – zaznaczył.

W piątek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował PAP, że formalnej decyzji w sprawie terminu wyborów w Rzeszowie oraz w innych samorządach można się spodziewać na początku przyszłego tygodnia. "Pan premier Morawiecki otrzymał tę rekomendację (GIS – PAP) i na jej podstawie będzie podejmował decyzję dotyczącą planowanych wyborów, które są zaplanowane w wielu samorządach. Przesunięcie tych wyborów jest prawdopodobnym wariantem, ale chcemy jeszcze ostatecznie przeanalizować sytuację epidemiczną" - mówił PAP Müller.

Według nieoficjalnych informacji, wybory na prezydenta Rzeszowa, które miały się odbyć początkowo 9 maja, prawdopodobnie zostaną przełożone na 13 czerwca.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego, po tym, gdy przeszedł COVID-19/.