W hali lodowiska w Redzikowie (pow. słupski) uruchomiono w poniedziałek pilotażowy punkt szczepień powszechnych. Podczas konferencji inaugurującej pracę punktu rzecznik rządu powiedział, że program szczepień to szansa na pokonanie epidemii.

"Szczepienia to jedyna szansa na to, żeby jak najszybciej pokonać koronawirusa. Dlatego dzisiaj w całym kraju powstaje 16 pilotażowych punktów szczepień powszechnych, które przyspieszają proces szczepień" - dodał Müller.

Przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki ogłosił w poniedziałek, że do 10 maja każdy dorosły obywatel będzie mógł otrzymać e-skierowanie i mógł zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19. "To pozwoli na to, abyśmy do końca sierpnia zaszczepili wszystkie chętne osoby w Polsce" - zaznaczył.

Poinformował, że punkcie, który powstał w Redzikowo dziennie dawkę szczepionki będzie mogło otrzymać pół tysiąca osób. Punkt ten będzie działał przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 8-18. Rzecznik rządu podkreślił, że podobne punkty w województwie pomorskim powstaną m.in. w Słupsku, Lęborku, Bytowie.

"Walka z koronawirusem odbywa się na wielu frontach. To walka, którą podejmują lekarze, ale również walka profilaktyczna, czyli możliwość zaszczepienia. Punkty szczepień powszechnych służą tej walce i mam nadzieję, że będziemy mogli ją jak najszybciej zwyciężyć. Tak jak wspomniałem, do końca sierpnia wszystkie chętne osoby w Polsce będą mogły się zaszczepić, a do końca czerwca będziemy mieli wykonanych grubo ponad 20 mln szczepień, dzięki temu, że zwiększają się dostawy szczepionek" - podkreślił.

Powiedział również, że do tej pory powiat słupski miał potencjał szczepień na poziomie 3 tys. "W tej chwili będzie to 11 tysięcy dzięki temu, że zwiększone zostały dostawy do 35 punktów populacyjnych, które do tej pory funkcjonowały i dzięki temu, że powstaną dwa punkty powszechne. Radykalnie przyspieszamy dzisiaj z programem szczepień" - wskazał.

Punkty szczepień powszechnych to jeden z czterech nowych filarów Narodowego Programu Szczepień. Kolejne elementy to: uruchomienie punktów drive-thru, umożliwienie wykonywania szczepień przez ratowników i pielęgniarki, a także przeprowadzanie szczepień w aptekach od maja.

Obecnie w Polsce działa ok. 6500 punktów szczepień.