Spychalski, który w poniedziałkowy poranek był gościem TVP1, został zapytany, czy po ośmiu miesiącach uda się w końcu zdecydować, kto zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. "Miejmy nadzieję, bo to jest ważny, konstytucyjny organ w państwie i sam fakt, że jest od ośmiu miesięcy nie obsadzony, już jest zadziwiający" - ocenił. "Wielka szkoda, że Sejm z Senatem nie mogą się w tej sprawie dogadać i że nie mogą dokonać wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich" - powiedział.

"Być może wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niekonstytucyjność przepisu na podstawie którego pan rzecznik Adam Bodnar nadal zajmuje swoje stanowisko, przyspieszy ten proces wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich" - stwierdził rzecznik prezydenta.

W ubiegły czwartek TK orzekł, że przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki RPO po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten straci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw. Jak wskazano, w tym czasie parlament powinien uchwalić ustawę, która ureguluje sytuacje, w których urząd Rzecznika jest nieobsadzony przez jakiś czas po upływie kadencji.

Reklama

W ocenie rzecznika prezydenta, orzeczenie jest słuszne. "Wielu znawców prawa konstytucyjnego podkreślało jeszcze przed wydaniem tego orzeczenia, że ono nie powinno być inne dlatego, że ten przepis jest w sposób oczywisty niezgodny z konstytucją i to orzeczenie na pewno nie było zaskakujące" - powiedział.

"Słusznie Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję, żeby jednak ten okres, kiedy ten przepis będzie obowiązywał, wydłużyć jeszcze o trzy miesiące, żeby dać parlamentowi szansę na wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, więc ja oceniam ten wyrok Trybunału Konstytucyjnego jako ze wszech miar słuszny, ale też taki, który jest - moim zdaniem - potrzebny, bo rzeczywiście trzeba było przeciąć ten stan niepewności - po to konstytucja naszego kraju wprowadza kadencyjność poszczególnych organów władzy Rzeczypospolitej, żeby tych kadencji po prostu przestrzegać" - podkreślał Spychalski.

Kadencja rzecznika Adama Bodnara upłynęła 9 września ub.r. W ubiegły czwartek Sejm wybrał posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Musi on jednak jeszcze zostać zaakceptowany przez Senat, a większość senatorów jest niechętna jego kandydaturze.