Dziennikarze pytali we wtorek w Sejmie wicemarszałka Ryszarda Terleckiego (PiS) o zapowiadany sprzeciw Solidarnej Polski wobec ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy.

"My zachęcamy, żeby byli za" - powiedział Terlecki. "Myślę, że dojdą do rozumu i poprą" - dodał.

Pytany, na jakie siły PiS liczy przy ratyfikacji, odpowiedział: "Liczymy na wszystkich rozsądnych, którzy chcą dobrze dla Polski i dla polskiej gospodarki". "Uważam, że generalnie wszyscy są rozsądni" - dodał.

Dopytywany kiedy można spodziewać się debaty nad ratyfikacją w Sejmie, odpowiedział, że "może w maju".

"Słabo oceniam" - odpowiedział zaś Terlecki pytany, jak ocenia zamieszanie wokół wypuszczenia z aresztu Sławomira Nowaka po 9 miesiącach. Dopytywany, czy ocenia tak prokuraturę czy decyzję sądu o wypuszczeniu byłego ministra, odpowiedział że "jedno i drugie".

We wtorek rząd miał się zająć projektem ustawy o ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Rząd zajmował się już tym projektem w połowie lutego, ale nie został on wówczas przyjęty. Sprzeciw wobec ratyfikacji wielokrotnie zapowiadała Solidarna Polska, w poniedziałek sprzeciw ten podtrzymał lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Projekt był w poniedziałek w porządku obrad wtorkowej Rady Ministrów, ale - jak się okazało - został zdjęty.