Policja z Rzeszowa skierowała wniosek do Komendy Głównej Policji o pomoc prawną „w zakresie uzyskania zezwolenia na ściganie osoby posiadającej immunitet". Chodzi o brak maseczki kandydata na prezydenta Rzeszowa, wiceszefa MS Marcina Warchoła na jednym ze zdjęć jego kampanii wyborczej.

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie nadkomisarz Adam Szeląg poinformował we wtorek PAP, że materiały dotyczące czynności wyjaśniających w tej sprawie zostały, zgodnie z procedurą, przesłane za pośrednictwem Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie do Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.

„Materiały zawierają wniosek o udzielenie pomocy prawnej w zakresie uzyskania zezwolenia na ściganie osoby posiadającej immunitet” – podkreślił.

Nadkom. Szeląg nie sprecyzował o jakie zdjęcie Warchoła chodzi. Media informują, że chodzi o zamieszczoną 8 marca br. na jednym z portali fotografię Warchoła na tle rzeszowskiego Ratusza.

W przesłanym PAP stanowisku sztab wyborczy Warchoła podkreślił, że „pan poseł prof. Marcin Warchoł dotychczas nie otrzymał żadnych informacji na temat przedmiotowej sprawy”.

„Jeśli Pan poseł prof. Marcin Warchoł nieświadomie naruszył rozporządzenie, oczywiście jest gotów natychmiast opłacić mandat. Apelujemy jednak o podobne zasady wobec kontrkandydatów” - napisali sztabowcy.

Do komunikatu załączone zostało zdjęcie dwóch innych kandydatów w wyborach na prezydenta Rzeszowa: wojewody podkarpackiej Ewy Leniart oraz wiceprzewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka. Na zdjęciu kandydaci występują w czasie konferencji prasowych bez maseczek, Leniart w hali targowej, Fijołek na Rynku.

„Nie dopuszczamy myśli, iż policja, mając dowody łamania prawa przez Panią Wojewodę Ewę Leniart i radnego Konrada Fijołka, wystosowała wniosek dotyczący wyłącznie Pana posła prof. Marcina Warchoła” – zaznaczył sztab wiceministra sprawiedliwości.

W komunikacie podkreślono również, że „opierając się na załączonych w tym oświadczeniu dowodach, niesprawiedliwym byłoby stosowanie podwójnych standardów wobec kandydatów na urząd Prezydenta Miasta Rzeszowa, angażując się tym samym w kampanię wyborczą”.

Wybory prezydenta Rzeszowa odbyć się mają 9 maja br.