Jak powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka Sądu Okręgowego w Świdnicy sędzia Marzena Rusin-Gielniewska, sąd wymierzył Leszkowi S. karę łączną 15 lat więzienia. Sędzia wskazała, że S. został skazany za cztery czyny o charakterze pedofilskim, których ksiądz dopuścił się wobec trzech pokrzywdzonych. Zarzuty dotyczące utrzymywania przez S. kontaktów seksualnych z małoletnimi dotyczą lat 2002–2012.

Ksiądz został również skazany za przywłaszczenie 335 tys. zł. S. wypłacił sobie pieniądze, które parafia otrzymała tytułem odszkodowania za szkody górnicze.

Wyrok świdnickiego sądu jest nieprawomocny.

Leszek S. został zatrzymany w grudni 2019 r. Śledztwo ws. duchownego zostało wszczęte po zawiadomieniu złożonym przez Świdnicką Kurię Biskupią. "W zawiadomieniu wskazano troje pokrzywdzonych. Po przesłuchaniu dwójki z nich prokuratura postawiła mężczyźnie zarzuty utrzymywania kontaktów seksualnych z małoletnimi" - powiedział wówczas PAP Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu Marcin Witkowski. W grudniu 2019 r., po postawieniu zarzutów, ksiądz został tymczasowo aresztowany.