Posłowie KO na konferencji prasowej w Sejmie odnieśli się do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Zgodnie z zaprezentowanym w styczniu br. przez rząd projektem Umowy Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-2027 do woj. śląskiego mają trafić największe w kraju środki polityki spójności zasilające regionalne programy operacyjne (2,365 mld euro) i ponad połowa całej puli FST (2,066 mld euro). FST ma - zgodnie z intencją Komisji Europejskiej - zasilić trzy polskie regiony, które szczególnie potrzebują kompensacji społecznych, gospodarczych i środowiskowych skutków trwającej transformacji energetycznej (śląskie, dolnośląskie i wielkopolskie). Zgodnie z wolą rządu środki te miałyby wesprzeć trzy kolejne województwa (lubelskie, małopolskie i łódzkie).

Zdaniem posła Gadowskiego, środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji są "pierwszym instrumentem wsparcia UE dla regionów górniczych krajów członkowskich". "Te środki to wielka nadzieja na rozwój gmin górniczych, które tracą znaczenie społeczno-gospodarcze. (...) Trzeba jednoznacznie powiedzieć, że te środki to nowe miejsca pracy, nowe gałęzie gospodarki" - podkreślił Gadowski.

Poseł Nowak zapewnił premiera Mateusza Morawieckiego o wsparciu ze strony sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych dla polityki transformacji energetycznej. "Sejmowa komisja ds. energii, klimatu i aktywów państwowych jest za sprawiedliwą transformacją i stoi za panem" - zwrócił się do premiera.

Nowak zaznaczył jednocześnie, że Fundusz Sprawiedliwej Transformacji "jest warunkowany tym, żeby w 2050 roku Polska była krajem zeroemisyjnym". "Docierają do nas sprzeczne informacje z rządu. Pan mówi o procesie negocjacyjnym, który nam nie nakazuje robić niczego do 2050 roku, a zarazem powstaje polityka energetyczna Polski, która określa 2049 rok jako rok, w którym zakończy się wydobycie węgla. Premierze Morawiecki, czy zatem 2050 rok jest rokiem kluczowym czy nie?" - pytał premiera Nowak.

Posłowie KO przekazali, że wystosowali wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o przedstawienie na najbliższym posiedzeniu Sejmu (planowanym na 17-18 marca) informacji ze strony premiera, która ma dotyczyć osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

"To apel do marszałek Sejmu, że powinniśmy w Sejmie przeprowadzić debatę i powinniśmy wiedzieć, dokąd zmierza Polska" - powiedział Gadowski.

Nowak wskazał także na potrzebę stworzenia "programu kompensacyjnego dla regionów pogórniczych". "Rząd zwrócił się tylko w stronę Śląska, zapominając o Wielkopolsce, województwie łódzkim, Dolnym Śląsku" - podkreślił poseł KO.