Deklarowana w pierwszym kwartale liczba szczepionek dla Polski to ponad 8 mln - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Zapowiedział także m.in., że 15 marca ruszą szczepienia osób przewlekle chorych, a 22 marca - służb mundurowych oraz pacjentów w wieku 60-65 lat.

Dworczyk podczas piątkowej konferencji prasowej poinformował, że deklarowana aktualnie liczba szczepionek dla Polski w pierwszym kwartale wynosi nieco ponad 8 mln. Jak dodał, jeżeli producenci wywiążą się ze swoich zobowiązań, do końca pierwszego kwartału będzie można zaszczepić więcej niż 3 mln osób.

"Takie możliwości mamy, w ostatnich dniach przekraczaliśmy 150-160 tys. dziennie szczepień, więc to nie powinno być żadnym problemem. To, co nas ograniczało do tej pory, to jest właśnie brak szczepionek, a nie brak możliwości organizacyjnych i możliwości prowadzenia szczepień" - zaznaczył szef KPRM.

Mówiąc o planie na najbliższe tygodnie podkreślił, że rząd chce, by do 7 marca został zakończony proces szczepienia nauczycieli. Dodał, że jest to orientacyjna data, bo nie można wykluczyć, że niektóre szkoły umówią się z placówkami wykonującymi szczepienia już po tym terminie. "Ale tu takie rekomendacje zgłosiliśmy i przekazaliśmy zarówno szkołom, jak i punktom prowadzącym szczepienia dla nauczycieli" - dodał.

Od 7 marca - kontynuował - rozpoczną się szczepienia uzupełniające kadry medycznej. "Jeśli chodzi o lekarzy, to mamy bardzo dobre wyniki - 94 proc. lekarzy już się zaszczepiło. Niemniej, są lekarze, są też przedstawiciele personelu medycznego, którzy jeszcze nie są zaszczepieni, czekają ze względu właśnie na opóźnienia w dostawach, na zmniejszenie dostaw" - powiedział. "Grupa zero będzie też szczepiona zgodnie z wytycznymi nowymi szczepionką firmy AstraZeneca" - dodał.

Dworczyk poinformował również, że 15 marca rozpoczną się szczepienia osób chorych przewlekle, czyli grupy "1b". "Powinniśmy w krótkim czasie, mniej więcej w ciągu tygodnia, zaszczepić całość tej grupy - to jest ok. 70. tys. osób. Oczywiście nie wiemy, jak wiele spośród tych 70 tys. osób będzie chciało się szczepić" - powiedział. Dodał, że grupa "1b" będzie szczepiona - zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej i decyzjami Ministerstwa Zdrowia - szczepionkami firmy Pfizer i Moderna.

"22 marca rozpoczniemy szczepienia służb mundurowych, czyli grupy +1c+ oraz rozpoczniemy szczepienie pacjentów między 60 a 65 lat" - powiedział, dodając, że obie te grupy będą szczepione szczepionkami AstraZeneca. "Ze względu na to, że seniorzy 60-65 lat to już są szczepienia populacyjne, to w związku z tym na początku marca rozpoczniemy zapisy, czyli uruchomimy nowe sloty dla tej grupy" - zapowiedział.

Podkreślił, że szczegółowe informacje o organizacji tych szczepień zostaną przedstawione na bliżej przełomu lutego i marca. Dodał jednocześnie, że podobnie jak do tej pory, zapisy odbędą się przez internet, infolinię, ewentualnie bezpośrednio czy przez konto pacjenta.

Kiedy dalsze szczepienia seniorów 70 plus

"Jeśli chodzi o seniorów 70 plus, to oczywiście zostaną uruchomione kolejne terminy w drugim kwartale. Uruchomimy zapisy jak tylko otrzymamy od producentów wiążące informacje na temat dostaw w drugim kwartale" - podkreślił szef KPRM.

Jak dodał, "na razie tych informacji nie mamy". "Interweniujemy zarówno przez Komisję Europejską, jak i bezpośrednio u producentów, ale nie mając tej podstawowej wiedzy, nie możemy uruchamiać zapisów na drugi kwartał" - zaznaczył Dworczyk.

"I oni będą - mówię o wszystkich osobach, które się nie zapisały wśród seniorów 70 plus, jak również o seniorach między 65 a 70 rokiem życia - wszyscy będą mogli w drugim kwartale zapisać się na termin i przyjąć szczepienie" - powiedział minister.

Przypomniał, że zgodnie z obecnie obowiązującymi rekomendacjami "to będą szczepionki firmy Pfizer i Moderna". "Warto jeszcze dodać, że mamy w tej chwili ponad 600 tys. osób, które zgłosiły się spośród grypy seniorów powyżej 70 roku życia, zgłosiły się jako osoby, które chcą przyjąć szczepionkę. Mamy w systemie do nich kontakt i automatycznie te osoby zostaną wpisane na pierwsze terminy kwietniowe po tym, jak tylko terminy zostaną uruchomione" - poinformował szef KPRM.

Pozostałe osoby - dodał - "będą mogły się zapisywać za pośrednictwem tych kanałów dostępu, które do tej pory funkcjonowały".

Szczepionki Johnson& Johnson

"Mamy zakontraktowane szczepionki firmy Johnson& Johnson; w tej chwili firma stara się o dopuszczenie szczepionek jako jednodawkowych (w UE - PAP)" - poinformował Dworczyk.

Zaznaczył, że "producent mówi, ze jeżeli pozytywnie wszystkie procedury się zakończą, to w kwietniu bądź maju szczepionki zaczną trafiać do krajów UE".

"W tej chwili nie mamy jeszcze tych rekomendacji, czekamy na zarejestrowanie szczepionki, potem będziemy przygotowywać szczegółowe rekomendacje" - powiedział Dworczyk, spytany, dla jakich grup rząd planuje przeznaczyć szczepionkę Johnson&Johnson, gdy dotrze ona do Polski.