Kukiz nie krył zadowolenia, że dojdzie do kolejnego spotkania z prezydentem. Na wcześniejszym, które miało miejsce w październiku ub.r., politycy rozmawiali o projekcie ustawy, autorstwa Kukiz'15, ws. powołania "sędziów pokoju". "Bardzo się cieszę, że dla prezydenta cały czas istotny jest temat sędziów pokoju, pamięta o nim i że Kancelaria Prezydenta się w to zaangażowała" - mówił PAP polityk w piątek rano. Kukiz wyraził nadzieję, że uda się w Polsce wprowadzić tę instytucję w życie.

Prezydent Andrzej Duda mówił o kwestii sędziów pokoju w niedawnym wywiadzie w TVN24. Odnosząc się do reformy wymiaru sprawiedliwości stwierdził, że "trzeba przede wszystkim zmniejszyć kognicję sądów". "Być może, właśnie powinna powstać na przykład instytucja sędziego pokoju, po to, żeby częściowo odciążyć dzisiejsze sądy powszechne od orzekania w bardzo prostych sprawach, które można byłoby łatwo rozwiązać - w jakichś kwestiach prostych sporów sąsiedzkich, w kwestiach mandatowych" - powiedział Andrzej Duda.

Poinformował, że w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad projektem dotyczącym sądów pokoju. "Mam nadzieję, że za jakiś czas będziemy w stanie przedstawić propozycje. Są problemy i dyskusje konstytucyjne na tym tle, więc sprawa nie jest taka prosta, ale ten proces reformowania polskiego sądownictwa musi być kontynuowany" - podkreślił prezydent.

Reklama