Jak poinformował PAP rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, w piątek o godz. 12.45 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotka się z przewodniczącym koła Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Pawłem Kukizem.

Kukiz nie kryje zadowolenia, że dojdzie do kolejnego spotkania z prezydentem. Na wcześniejszym, które miało miejsce w październiku ub.r., politycy rozmawiali o projekcie ustawy, autorstwa Kukiz'15, ws. powołania "sędziów pokoju". "Bardzo się cieszę, że dla prezydenta cały czas istotny jest temat sędziów pokoju, pamięta o nim i że Kancelaria Prezydenta się w to zaangażowała" - powiedział PAP.

"Liczę na to, że uda się w końcu tę instytucję wprowadzić w życie, bo to w ogromnej mierze naprawdę naprawiło polskie sądownictwo, bo ludzi najbardziej boli przede wszystkim przewlekłość postępowania, a nie skład KRS" - podkreślił.

Reklama

"Mam nadzieję, że projekt sędziów pokoju, który mógłby wyjść z Kancelarii Prezydenta, będzie oparty na trzech filarach, czyli sędzia pokoju wybierany bezpośrednio przez obywateli spośród prawników, którzy przez trzy lata prowadzili jakąś działalność prawniczą w zawodzie, czyli byli np. radcami prawnymi czy notariuszem i będą powoływani na określony czas do rozstrzygania najprostszych sporów z zakresu prawa cywilnego i prawa karnego" - zaznaczył Kukiz.

Prezydent mówił o kwestii sędziów pokoju w niedawnym wywiadzie w TVN24. Odnosząc się do reformy wymiaru sprawiedliwości stwierdził, że "trzeba przede wszystkim zmniejszyć kognicję sądów". "Być może, właśnie powinna powstać na przykład instytucja sędziego pokoju, po to, żeby częściowo odciążyć dzisiejsze sądy powszechne od orzekania w bardzo prostych sprawach, które można byłoby łatwo rozwiązać - w jakichś kwestiach prostych sporów sąsiedzkich, w kwestiach mandatowych" - powiedział Andrzej Duda.

Poinformował, że w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad projektem dotyczącym sądów pokoju. "Mam nadzieję, że za jakiś czas będziemy w stanie przedstawić propozycje. Są problemy i dyskusje konstytucyjne na tym tle, więc sprawa nie jest taka prosta, ale ten proces reformowania polskiego sądownictwa musi być kontynuowany" - podkreślił prezydent.

W lipcu ub.r. Kukiz zadał kandydatom przed II turą wyborów prezydenckich pięć pytań, czy są m.in. za: wprowadzeniem Dnia Referendalnego i weta ludowego, jednomandatowych okręgów wyborczych, sędziów pokoju, czy są za zakazem wprowadzania nowych podatków bez referendum i ustrojem prezydenckim.

Duda w odpowiedzi na list Kukiza zadeklarował, że po wyborach powoła w Kancelarii Prezydenta Sekretarza Stanu ds. społeczeństwa obywatelskiego. "Wspieram ideę Pawła Kukiza, aby wprowadzić w Polsce sędziów pokoju" - deklarował prezydent w piśmie i zaznaczył, że "pozwoliłoby to przyspieszyć postępowania sądowe, odciążyć polskie sądy, czy jak to się mówi fachowo ograniczyć kognicję sądów". (PAP)