Krajowa Spółka Cukrowa (KSC) złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ws. przejęcia kontroli nad 8 spółkami, podał Urząd.

Wniosek wpłynął 30 grudnia, sprawa jest w toku.

"Przejęcie przez Krajową Spółkę Cukrową S.A. z siedzibą w Toruniu kontroli nad Danko Hodowlą Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Kościanie, Kutnowską Hodowlą Buraka Cukrowego sp. z o.o. z siedzibą w Kłodawie, Hodowlą Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice sp. z o.o. z siedzibą w Kruszwicy, Poznańską Hodowlą Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Tulcach, Elewarr sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Małopolską Hodowlą Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Pomorsko Mazurską Hodowlą Ziemniaka sp. z o.o. z siedziba w Świeszynie, Kombinatem Rolnym Kietrz sp. z o.o. z siedzibą w Kietrzu" - czytamy w komunikacie.

Przejęcie kontroli nastąpi w wyniku wniesienia przez Skarb Państwa - ministra aktywów państwowych udziałów spółek przejmowanych, uprzednio przejętych od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), jako wkładu niepieniężnego na podwyższony kapitał zakładowy KSC, podano również.

KSC jako podmiot dominujący tworzy wraz ze swoimi spółkami zależnymi Grupę Kapitałową KSC, która prowadzi podstawową działalność w zakresie: produkcji i sprzedaży cukru, melasy, wysłodki buraczanej, przetworów owocowo-warzywnych, cukierków, mąki, kasz, płatków, otrąb, skrobi ziemniaczanej oraz białka ziemniaczanego.