Jest w tym roku szansa na wakacje, jakie znamy sprzed pandemii, pod warunkiem, że do tego czasu większość społeczeństwa otrzyma szczepionkę lub przejdzie COVID-19, uważa premier Mateusz Morawiecki. Zastrzegł, że "lepiej nie przechodzić choroby".

"Na to jest szansa od lata, żeby z powrotem można było korzystać z hoteli, żeby można było żyć wakacyjnie […] ale warunek tego jest taki, że poprzez szczepionki lub przejście choroby […] lepiej nie przechodzić choroby, żeby się zaszczepić i wtedy ta nadzieja na szybszy powrót do normalności będzie bardziej urealniona, będzie bardziej rzeczywista" - powiedział Morawiecki w trakcie sesji Q&A na Facebooku, odpowiadając na pytanie czy w tym roku jest szansa na "normalne wakacje".

"Więc myślę, że tak, ale trzeba, żebyśmy solidarnie i w odpowiedzialny sposób odpowiedzialnie wszyscy przystąpili do programu szczepień" - dodał premier.

Do końca I kwartału Polska może liczyć na dostawę 5,8 mln szczepionek przeciw Sars-CoV-2 od trzech firm: Pfizer-BioNtech, a także Moderna i CureVac (jeżeli zostaną zarejestrowane przez Europejską Agencję Leków). Powinno to pozwolić na zaszczepienie ok. 2,9 mln osób. Dotychczas do Polski trafiło 670 tys. dawek szczepionki firm Pfizer-BioNtech. Rząd prognozuje, że w 2021 roku zakupi ponad 60,52 mln szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, a w 2022 roku - ponad 1,52 mln.