Składamy wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, aby wicepremier Jarosław Gowin złożył informację ws. sytuacji branż zagrożonych utratą przychodów w czasie pandemii i propozycji wsparcia dla pracowników i przedsiębiorców w 2021 - poinformował w poniedziałek szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Posłowie Lewicy na konferencji prasowej w Sejmie odnieśli się do dotychczasowych działań wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina.

Anna Maria Żukowska pytała, w jaki sposób minister planuje pomóc pracownikom, przedsiębiorcom, jakie ma pomysły na nowe tarcze antykryzysowe i w jaki sposób chce dokonać ewaluacji wszystkich dotychczasowych.

"Lewica oczekuje takiego dokumentu, z którego dowiemy się, ilu przedsiębiorców, ile osób, ile firm, ilu pracowników, ile osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych skorzystało z pomocy, a do ilu ta pomoc nie dotarła. Jakiej wysokości były w sumie wszystkie wykorzystane środki z tych tarcz i czy ten sposób pomocy okazał się efektywny" - wyliczała posłanka.

Gawkowski podkreślił, że przedstawiciele wielu branż m.in. turystycznej, gastronomicznej, transportowej czy hotelarskiej "dziś mierzą się nie tylko ze skutkami gospodarczymi, ale przede wszystkim z lockdownem, który już drugi raz ogłosił rząd Mateusza Morawieckiego".

"Od kilku miesięcy nowy minister rozwoju, pracy i technologii niestety nie daje podstaw do tego, żebyśmy mogli powiedzieć: +w Polskiej gospodarce dobrze się dzieje+. Wręcz przeciwnie, od początku urzędowania ministra Gowina w KPRM i resorcie rozwoju można odnieść wrażenie, że polska gospodarka nie ma gospodarza" - zauważył szef klubu Lewicy.

Jak dodał, Lewica "chce wybudzić pana ministra Gowina ze snu zimowego". "Składamy wniosek do pani marszałek Elżbiety Witek, który ma zmusić pana wicepremiera, ministra Gowina do przedłożenia informacji w sprawie sytuacji branż najbardziej zagrożonych utratą przychodów w czasie pandemii oraz propozycji wsparcia pracowników i przedsiębiorców w roku 2021" - poinformował Gawkowski.

Zapowiedział również, że zwróci się do premiera Morawieckiego i wicepremiera Gowina ws. wydłużenia terminu składania wniosków o pomoc branżową, który zakończył się 31 grudnia 2020 roku. Dodał, że przedsiębiorcy powinni mieć możliwość złożenia takiego wniosku do 15 stycznia.

W ocenie dyrektora ds. legislacji w klubie Lewicy Dariusza Standerskiego, "bez konkretnych pomysłów, bez konkretnych propozycji czeka nas ostra recesja, z której będziemy wychodzić przez kolejna lata". "Mamy nadzieję, że minister Gowin oceni dotychczasowe tarcze antykryzysowe oraz przedstawi spójny, konkretny i jasny program gospodarczy, który wyjdzie poza prezentacje w Power Poincie" - powiedział.