Sądzę, że nowe rozwiązania w prawie spółdzielczym wejdą w życie na początku w 2022 r. - zapowiedział wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin, odnosząc się do wtorkowych informacji "DGP" o pracach nad dużą reformą prawa spółdzielczego. Podkreślił, że potrzebny jest odpowiednio długi okres przejściowy.

We wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że resort rozwoju, pracy i technologii pracuje nad dużą reformą prawa spółdzielczego. Według niektórych nowych przepisów kadencyjnych prezesów spółdzielni mieszkaniowych mieliby wybierać sami mieszkańcy. W największych kooperatywach możliwe będzie zrezygnowanie z walnych zgromadzeń i podejmowanie decyzji przez przedstawicieli danych bloków.

W założeniu ministerstwa członkowie zarządu w spółdzielniach mieszkaniowych będą sprawować funkcję nie dłużej niż przez 5-letnią kadencję. Liczba kadencji nie będzie ograniczona - napisał dziennik.

Gowin pytany w Programie I Polskiego Radia, czy te zmiany uda się wprowadzić w 2021 roku, ocenił, że "nie jest pewien, czy uda się wprowadzić te zmiany w 2021 roku". "Takie postulaty, aby uporządkować prawo społeczne są wysuwane od dawna" - dodał.

"Jeżeli najpierw rząd, a potem parlament i prezydent Andrzej Duda podzielają propozycję ministerstwa technologii, to sądzę, że nowe rozwiązania wejdą w życie na początku w 2022 roku" - oświadczył wicepremier.

Gowin podkreślił, że "dobrym standardem stanowienia prawa powinno być wprowadzanie odpowiednio długiego okresu przejściowego do przygotowania się do nowych przepisów".