Prezydent Niemiec Joachim Gauck powiedział w środę odnosząc się do zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, że wynik wyborów jest "sprawdzianem wytrzymałości" dla Europy. Dla Niemiec i Europy wybór Trumpa oznacza jego zdaniem nowe wyzwania.

Gauck wyraził nadzieję, że nowy prezydent USA będzie kontynuował tradycję transatlantyckiej współpracy. "Ta współpraca opiera się nie tylko na interesach, lecz także na uniwersalnych wartościach" - zaznaczył prezydent Niemiec.

"Uważam, że Europa będzie musiała wziąć na siebie większą odpowiedzialność za zachowanie i obronę swoich uniwersalnych wartości" - powiedział Gauck podczas wizyty w Chociebużu (Cottbus) we wschodnich Niemczech, gdzie brał udział w upamiętnieniu ofiar wystąpień antyżydowskich w 1938 roku sprowokowanych przez nazistów.

Reklama

Najbliższe lata będą dla nas sprawdzianem wytrzymałości - podkreślił niemiecki polityk, dodając, że bardzo mu zależy na umocnieniu relacji amerykańsko-europejskich.

Gauck przyznał, że wielu ludzi na świecie odczuwa w tym dniu niepokój. "Naród amerykański wybrał. Respektujemy tę decyzję amerykańskiego narodu. Gratulujemy wybranemu prezydentowi" - powiedział Gauck.